Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tenerife: Ostrov tisíce zážitků

O Kanárských ostrovech se říká, že každý z ostrovů je zcela unikátním světem se specifickou krajinou i kulturou. Jak asi každý správně tuší, nejinak je tomu také u největšího z celého Kanárských ostrovů, Tenerife.

Pláž Las Teresitas u San Andres

Pláž Las Teresitas u San Andres

Tenerife je ostrovem tisíce zážitků. Můžete se zatoulat do nádherné přírody, nakupovat na pestrých trzích, vychutnávat sluneční paprsky na pláži, šplhat na nejvyšší horu Španělska, oddávat se golfové partii, procházet se křivolakými uličkami starých měst, anebo se s rodinou bavit v zábavním parku. Tenerife je zkrátka místo, kde si každý splní svoje představy o ideální dovolené.

Loro Parque na Tenerife

Loro Parque na Tenerife

Trocha historie

Vánoce v Santa Cruz de Tenerife

Vánoce v Santa Cruz de Tenerife

S rozlohou 2 034 km2 je Tenerife největším ostrovem z celého Kanárského souostroví. Přestože první zmínky o ostrově pocházejí již z dob starého Egypta, úplného objevení se Tenerife „dočkalo“ až na konci 15. století, když sem připluli Španělé. Většina původních obyvatel se v těchto letech stala obětmi nelítostných bojů se Španěly, a dnes jsou tak Guančové – jak se původním obyvatelům ostrova nazývá, už jen menšinovou skupinou. Populace Tenerife dnes čítá více než 900 000 obyvatel, čímž si Tenerife kromě rozlohy vysloužilo další prvenství mezi Kanárskými ostrovy – jedná se o ostrov s nejvyšším počtem obyvatel. Hlavním městem ostrova i celých Kanárských ostrovů je Santa Cruz de Tenerife.

Co dělat na Tenerife?

Často se o tomto ostrově říká, že je „nejuniverzálnější“ z celého souostroví – plážoví nadšenci mohou celou dovolenou strávit na překrásných plážích, milovníci historie prozkoumávat architekturu starých měst a vyznavači aktivní dovolené se zase mohou ponořit do zdejší přírody a vychutnávat si nádherná panoramata. Ať už se řadíte ke kterémukoli druhu turistů, na Tenerife máte záruku, že si svou dovolenou užijete plnými doušky.

Přírodní bazén na Tenerife

Přírodní bazén na Tenerife

Počasí na Tenerife

Podobně jako na ostatních z Kanárských ostrovů, i na Tenerife je výjimečně příznivé klima, které z ostrova činí oblíbenou destinaci po celý rok. Díky průměrným teplotám 20° - 22° C v zimě a 26° - 28° C v létě sem ročně zavítá až 5 milionů turistů. Výborná infrastruktura a vybavenost resortů už se pak jen stará o to, aby moli být návštěvníci ostrova maximálně spokojeni.

Dračí strom v Icod de los Vinos

Dračí strom v Icod de los Vinos

Resorty, letoviska a pláže Tenerife

Podél 296 km dlouhého pobřeží se nachází mnoho skvěle vybavených resortů, které nadchnou všechny ty, kteří touží po odpočinkové dovolené na slunečním lehátku s koktejlem v ruce, stejně jako milovníky vodních sportů, kterých se tu dá podniknout vskutku mnoho. Z těch nejznámějších letovisek můžeme jmenovat například Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje nebo Playa Paraiso. Každá z těchto destinací se může pyšnit krásnými plážemi, skvěle vybavenými hotely, nabídkou všemožného sportovního vyžití i nočního života – stačí si vybrat podle vlastních preferencí.

Pláž El Duque na Costa Adeje

Pláž El Duque na Costa Adeje

Pico del Teide

Kdo by však na Tenerife jezdil jen za mořem, ten by se značně ochudil. Vnitrozemí ostrova totiž ukrývá obrovské poklady, které by si nikdo neměl nechat ujít. Kromě nádherných městeček a přírodních zajímavostí je to především národní park Pico del Teide. Jedná se o pozoruhodnou sopečnou krajinu, jejímž středobodem je monumentální sopka Pico del Teide. Se svojí výškou 3 718 metrů je nejenom nejvyšší horou Kanárských ostrovů a celého Španělska, ale současně je také třetí nejvyšší sopkou na celém světě.

Národní park Pico del Teide

Národní park Pico del Teide

Speciality místní kuchyně na Tenerife

Dovolená na Tenerife rovněž nikdy nebude úplná, dokud neochutnáte třeba alespoň jednu ze specialit místní kuchyně. Milovníci ryb a mořských plodů budou na Tenerife jako v ráji – jídelní lístky místních restaurací jsou jimi doslova plné. Kromě běžných receptů vyzkoušejte třeba caldereta de pesado (dušená ryba v rajčatové omáčce) nebo sancocho Canario (nasolená ryba s braborami a pečivem). Když celou večeři zakončíte skleničkou lokálního medového rumu ron miel, nebude už vaší kouzelné dovolené nic chybět!

Ochutnejte plody moře na Tenerife

Ochutnejte plody moře na Tenerife

27.03.2018 Leona Tomšů

Štítek:

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento blog