Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sardinie versus Sicílie: Dvě tváře středomořského snu

Porto Taverna, Sardinie

Porto Taverna, Sardinie Shutterstock

Dva ostrovy, dvě duše. Jedna bouřlivá, druhá klidná. Jedna svádí vůní pomerančovníků a sopkou v srdci, druhá skrývá tajemství pradávných kamenných staveb, láká na blankytně modré moře a voní myrhou. Nechte se pozvat na cestu, kde každý krok odhaluje jiný svět – dramatickou, temperamentní Sicílii a divokou, mystickou Sardinii.

Italská ostrovní lehkost bytí

Antické městečko Caccamo, Sicílie

Antické městečko Caccamo, Sicílie Shutterstock

Slunce se sklání k západu a jeho zlaté paprsky hladí vlny, které se líně převalují na jemný bílý písek. To čaruje Sardinie, ostrov, jež vám vezme dech svou krásou a podobně jako první láska vám zůstane v srdci už navždy. Sicílie je jiná. Ohnivá jako Etna, která proměnila okolí v měsíční krajinu. Její dým se líně vznáší k nebi a dává tušit, že někde hluboko pod vámi dýchá Země. Dvě ostrovní krásky, každá jiná, každá se svou duší, ale obě nesoucí ve své náruči chuť Středomoří, jakou jinde nenajdete.

Cestujte bez obav: Nabízíme komplexní cestovní pojištění

Sardinie: Ticho v barvách tyrkysu

Costa Smeralda, Sardinie

Costa Smeralda, Sardinie Shutterstock

Sardinie je jako píseň beze slov. Druhý největší ostrov ve Středozemním moři je někdy tichý, jindy divoký, umí být i roztomile výstřední, ale vždy dojemný. Cesty vás tu povedou zvlněnou krajinou, lemovanou korkovými duby, mezi nimiž hledají stín stádečka ovcí. Jejich zvonky vás naladí na příjemně poklidnou vlnu, na které si po vzoru místních užijete všechny barvy ostrova bez zbytečných stresů. Chvíle plné pohody a plážových radovánek si tu mohou vychutnat rodiny s malými dětmi, zamilované páry, milovníci historie, gurmáni i sportovci. 

Dovolená na Sardinii

Na severu vás přivítá proslulé Smaragdové pobřeží, Costa Smeralda, kde moře svou barvou připomíná tekutý drahokam. Slunce, které tu svítí v průměru 300 dní v roce, vymaluje svět kolem vás do pastelových odstínů. Pláže jako La Pelosa nebo Cala Brandinchi jsou z říše snů. Čas se tu zpomaluje, ticho se rozprostírá jako samet a člověk najednou chápe význam slova klid.

Nuraghi, Sardinie

Nuraghi, Sardinie Shutterstock

Ale Sardinie má i jinou tvář. Vnitrozemí je drsné, hornaté, připomínající zvrásněný příběh starý tisíce let. Nuraghi, kamenné věže z doby bronzové, vyhlíží do krajiny jako strážci dávných tajemství. Horská městečka Bosa či Orgosolo vás možná překvapí lehce punkovou atmosférou, na své si tu přijdou milovníci street artu – místní malby na domech vyprávějí příběhy odporu, lásky a ztráty. A pak je tu chuť Sardinie... pane carasau, ovčí sýr pecorino, pomalu pečené sele porceddu, těstoviny s mořskými plody fregola, opojně sladký dezert seada a k tomu červené víno Cannonau, staré jako ostrov sám.

Co neminout na Sardinii:

Cala Goloritzé, Sardinie

Cala Goloritzé, Sardinie Shutterstock

Pláž Cala Goloritzé: skalnatý zázrak na východním pobřeží, přístupný pouze pěšky nebo lodí, ideální pro milovníky přírody a horolezce

Spiaggia del Principe: jedna z nejznámějších pláží na Costa Smeralda s jemným pískem a křišťálově čistou vodou

Tuerredda Beach: malebná část pobřeží na jihu ostrova, oblíbená pro svou klidnou lagunu a šnorchlování

Alghero: historické město se španělským vlivem, hradbami a úzkými uličkami. Jako stvořené pro večerní procházky

Cagliari: metropole ostrova nabízí historickou čtvrť Castello, krásné výhledy a živé kulturní dění

Olbia: elegantní letovisko a výchozí bod pro objevování severovýchodní Sardinie, za jehož hranicemi se rozprostírá slavné pobřeží Costa Smeralda. Olbia nabízí malebné uličky, kavárny s výhledem na přístav, římské památky i živé trhy.  

Porto Cervo, Sardinie

Porto Cervo, Sardinie Shutterstock

Porto Cervo: luxusní přístavní městečko na severovýchodním pobřeží ostrova patří mezi nejexkluzivnější destinace ve Středomoří. Těšit se můžete na luxusní hotely, golfová hřiště a bary s pětihvězdičkovým výhledem na moře.

Nuraghe Su Nuraxi: v samém srdci Sardinie, nedaleko městečka Barumini, se tyčí jedna z nejvýznamnějších památek prehistorické Evropy – komplex kamenných věží a chodeb, který odolává času už více než tři tisíce let. Tato stavba je nejznámějším a nejlépe dochovaným příkladem tzv. nurágů, záhadných staveb, jež vznikaly pouze na Sardinii v době bronzové.

Tharros: pozůstatky antického města s výhledem na moře, ideální pro milovníky historie

Basilica della Santissima Trinità di Saccargia: jedna z nejvýznamnějších románských památek na ostrově je postavena v typickém toskánském románském stylu. Při výstavbě byl použit černý bazalt a bílý vápenec, což dodává stavbě charakteristický pruhovaný vzhled. 

Nechte se svést! Sardinie, středomořský ostrov s duší rebela

Čtěte také:

Nechte se svést! Sardinie, středomořský ostrov s duší rebela

Sicílie: Vůně síry a citrusů

Palermo, Sicílie

Palermo, Sicílie Shutterstock

Sicílie je bouřlivá, ale zároveň fascinující. Její krajina je směsicí dramatických hor, rozlehlých polí a kosmopolitních měst, která odrážejí bohatou minulost a vlivy mnoha národů. V Palermu pulsuje život jako tepna, která žene krev do celého těla ostrova. Trhy (např. Ballarò) jsou divadlem chutí, vůní a hlasů. Oproti tomu vás mile překvapí klid vnitrozemských vesniček, v nichž jako by se zastavil čas. Na jihu vás uhrane okázalá krása města Noto, kde každý barokní kostel i palác vypráví příběh o lidské vášni pro krásu. Údolí chrámů v Agrigentu je pak jako otevřená kniha antických bájí.

Dovolená na Sicílii

Ale to, co vás na největším ostrově ve Středozemním moři dostane dost možná nejvíc, je všeobjímající pohostinnost. Místní vás tu s úsměvem pozvou k prostřenému stolu, i když vás nikdy předtím neviděli. Jejich úsměvy vás zahřejí víc než žhavé sicilské slunce. To žhne v porovnání se Sardinií o poznání intenzivněji a v letních měsících tu rtuť teploměru nezřídka vystoupá až k 35 °C. Právě celoroční přívětivé klima láká na ostrov kromě turistů také milovníky golfu. Zdejší resorty prosluly nejen svou náročností, ale i dechberoucími výhledy. K těm nejznámějším patří Verdura Golf Resort, situovaný nedaleko města Sciacca nebo Il Picciolo Golf Club, ležící v nadmořské výšce 600 m na dohled od ikonické sopky Etny.

Co neminout na Sicílii:

Pláž San Vito Lo Capo, Sicílie

Pláž San Vito Lo Capo, Sicílie Shutterstock

Pláž San Vito Lo Capo: Tyrhénské moře v nejkrásnější podobě na severozápadě ostrova. Pláž obklopená horami, s pozvolným vstupem do moře nabízí ideální podmínky pro rodiny s dětmi i pravověrné sportovce.

Scala dei Turchi: jen dvacet minut jízdy od historického města Agrigento se tyčí bílý vápencový útes připomínající schody.

Isola Bella: malebný ostrůvek, spojený s pevninou jen úzkou písečnou šíjí, byl vyhlášen přírodní rezervací. Okouzlí průzračně čistým mořem, příjemnými plážemi, které nabízí ideální podmínky pro potápění i atraktivní polohou nedaleko historického města Taormina.

Vulkán Etna, Sicílie

Vulkán Etna, Sicílie Shutterstock

Etna: nejvyšší činná sopka Evropy. Z jejího vrcholu můžete pozorovat lávová pole, kouřící pukliny i specifickou okolní krajinu. Výšlap lze přizpůsobit fyzickým možnostem: z nižších stanic (Rifugio Sapienza) se dá vyjet lanovkou a následně terénními vozy nebo s průvodcem dojít až téměř na vrchol. Zkušení turisté mohou vyrazit na celodenní pěší túru.

7 důvodů proč vyrazit na dovolenou na Sicílii

Čtěte také:

7 důvodů proč vyrazit na dovolenou na Sicílii

Palermo: metropole plná kontrastů, od orientálních trhů, křivolakých uliček, elegantních měšťanských domů až po normanské kostely. Ideální zastávka pro milovníky jídla a historie.

Catania: pulzující město pod Etnou, živelné a mladistvé, s černou barvou lávových budov a ruchem trhů.

Taormina: elegantní letovisko s antickým divadlem leží na skalním ostrohu nad Jónským mořem, odkud je okouzlující výhled na Etnu i pobřeží. Na hlavním náměstí s mramorovou dlažbou se po západu slunce scházejí místní i turisté a pochutnávají si na smažených rýžových koulích Arancini, sladkokyselém lilku, typicky sicilském předkrmu Caponata, křehkých trubičkách Cannoli s ricottou a pistáciemi i nezbytnou sklenkou skvělého červeného vína Nero d'Avola.

Antický amfiteátr v Siracusa, Sicílie

Antický amfiteátr v Siracusa, Sicílie Shutterstock

Siracusa: starobylé město bylo v antických dobách jedním z nejvýznamnějších sídel ve Středomoří. Při návštěvě nevynechte historické jádro města na ostrově Ortigia. Město je známé také svou antickou tradicí divadla, v létě se tady pořádají divadelní slavnosti a hudební festivaly.  

Údolí chrámů v Agrigentu: rozsáhlý areál antických řeckých chrámů byl kdysi součástí antického města Akragas, dnes tvoří jednu z největších turistických atrakcí Sicílie. Množství olivovníků a bujná středomořská vegetace v okolí chrámů tvoří stylovou kulisu.

Římská vila Casale: luxusní venkovské sídlo římských císařů oslňuje největší sbírkou římských mozaik na světě.

Představujeme charismatické obry Středomoří: Sicílii, Sardinii a Korsiku

Čtěte také:

Představujeme charismatické obry Středomoří: Sicílii, Sardinii a Korsiku

Sardinie a Sicílie: dvě sestry, jeden sen

Palermo Cathedral, Sicílie

Palermo Cathedral, Sicílie Shutterstock

Sardinie je jako rozjímání. Sicílie jako extáze. První vás zve k naslouchání, druhá k tanci. Sardinie vás obejme tichem a přírodou, Sicílie zavalí přívalem života. A přesto – nebo právě proto – obě patří do jediné mozaiky středomořského snu. Ale kterou z nich zvolit? Jak říct, jestli je krásnější soumrak nebo svítání? Každá cesta je jiná, každá chuť nezapomenutelná. A možná proto je lepší nevybírat. Zažít obě. A pak si v srdci vybrat místa, kde se Sardinie i Sicílie navždy setkají...

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Líbí se vám tento článek?

Můžete ho snadno sdílet na sociálních sítích se svými přáteli.

Baví vás psát o zajímavých místech světa?

Hledáme nové nadšené kolegy do týmu, kteří by psali pro tento blog.

Chci psát pro tento magazín