• V tuto chvíli není důvod pro zastavení prodeje zájezdů do země. Turistická letoviska (Mrtvé moře, Rudé moře), klíčové památky (Jerash, Um Qais, ammánská Citadela, hora/Mount Nebo, Petra, místo křtu/Bethanie) a přírodní rezervace (Wadi Mujib, Dana, Wadi Ram) jsou bezpečné, na pořádek dohlíží četní příslušníci turistické policie.

Všechny významné turistické lokality na území Jordánského hášimovského království lze též považovat nadále za bezpečné, nicméně běžnou kriminalitu nelze zcela vyloučit. MZV ČR doporučuje pohybovat se pouze v západní třetině země, kde se nacházejí i nejvýznamnější objekty turistického zájmu. Během pobytu v zemi se vyhýbejte davům a dbejte zvýšené obezřetnosti, a to zejména po odpoledních pátečních modlitbách.
Více informací je dostupných na webu MZV ČR. V případě problémů je možné obracet se na policii (telefon 911). V případě nouzové situace je možné kontaktovat pohotovostní telefonní linku Velvyslanectví ČR v Ammánu na čísle +962 797301990.

Jordánsko dovolená

Země plná pěkných přírodních scenérií a úchvatných historických památek na seznamu UNESCO patří k nejpohostinnějším. V Jordánsku naleznete vysoké hory, piniové a olivové háje i obdivuhodnou růžovou poušť Wadi Rum. Arabský záliv je domovem krásných korálů a tropických ryb. Hlavní město Ammán nabízí dechberoucí výhledy. 

Základní informace o Jordánsku

Jordánsko, nacházející se mezi Izraelem a Sýrií, je zemí s fascinujícími rysy. Hlavním městem je Ammán, a co je zajímavé, téměř 90 % jeho území tvoří poušť, přestože počet obyvatel se vyrovná počtu obyvatel v České republice. K placení se používá měna nazvaná Jordánský dinár. Ceny v Jordánsku jsou příjemné a srovnatelné s Českou republikou.

Jordánské počasí je variabilní, protože poušť je horká i mrazivá. Zimní teploty klesají až pod nulu. Průměrná teplota se liší podle konkrétní lokality, a proto je vhodné navštívit Jordánsko na jaře a podzim, abyste se vyhnuli extrémním teplotám.

Cestování po Jordánsku a bezpečnost

Jordánsko je země, kde zjistíte, co je to extrémní pohostinnost. Většinou potkáte veselé lidi, ale mějte na paměti, že občas narazíte na ty vtíravé. V takových případech je vhodné zdvořile poděkovat a pokračovat dál v chůzi. Průvodce si zajistěte oficiální cestou, ty pouliční ignorujte. Země je obecně považována za bezpečnou, ale jako v každé zemi byste měli dbát na své cennosti a střežit je. Pokud jste žena, je vhodné ve městech dodržovat konzervativní oblékání, protože se nacházíte v muslimské zemi.

Před vstupem do Jordánska je třeba získat vízum nebo Jordan Pass, což se vyplatí pro ty, kteří chtějí prozkoumat památky a strávit v zemi alespoň tři dny.

Co vidět v Jordánsku

 • Mrtvé moře známé svou extrémní koncentrací soli.
 • Přístavní město Akaba u mořského pobřeží.
 • Skalní město Petra, jedno z nejznámějších archeologických nalezišť na světě.
 • Malebné skalnaté údolí Wadi Rum.
 • Více míst, informací, mapa a zajímavostí se nachází v Atlasu.

Petra v Jordánsku - jeden ze sedmi divů světa

Kromě jordánské části Mrtvého moře je jedním z největších lákadel Jordánska Petra - skalní město vytesané do pískovce v údolí Wadi Musa. Toto archeologické naleziště je významným zdrojem informací o minulosti celého předního východu. 

Jordánská strana Mrtvého moře

O Mrtvé moře, jezero bez odtoku s extrémním množstvím různých solí, se Jordánsko dělí s Izraelem. Z jordánské strany je přístupné, nicméně se připravte, že nejsou na turisty tolik připravení. Jsou u něj však hojně vystavěné luxusní hotely, které nabízí vše, co byste si mohli přát.

Nejlepší lokality v Jordánsku

Mrtvé moře

Díky vysoké koncentraci soli a minerálů má tak hustou vodu, že člověka nadnáší.

 • klidná oblast Ano
 • restaurace Ano
 • lázně Ano
 • písčitá pláž Ano
 • vhodné pro důchodce Ano
 • válení u moře Ano
Akaba

Známé letovisko s nádherným podmořským životem a Královským střediskem potápění.

 • rušná oblast Ano
 • nákupy Ano
 • šnorchlování Ano
 • písčitá pláž Ano
 • vhodné pro děti Ano
 • válení u moře Ano
Ammán

Hlavní město Jordánska stojící na kopcích s hezkými výhledy má zajímavá muzea.

 • rušná oblast Ano
 • nákupy Ano
 • turistika Ano
 • žádná pláž Ano
 • vhodné pro páry Ano
 • cestování autem Ano

Nejlépe hodnocené hotely v Jordánsku

Tala Bay Resort

Jordánsko, Akaba, Aqaba

Hodnocení 2,8 / 5

od 19 194 za os.

Landmark

Landmark

Hodnocení: 5/5

Jordánsko, Ammán

od 27 545 za os.

Firas Palace

Hodnocení: 3/5

Jordánsko, Ammán

od 16 034 za os.

Jaká zajímavá místa můžete objevit

Petra

Petra

Petra je unikátní skalní město v Jordánsku, které bylo vybudováno Nabatejci pravděpodobně mezi 3. stoletím př.n.l. a 1. stoletím n.l. Nachází se v srdci Šarských hor, které město dokonale ukrývají před okolním světem. Město je jedinečné nejen díky své poloze, ale především díky unikátním stavbám, které zde byly vytesány do pískovce a dodávají místu výjimečnou atmosféru, díky které byla Petra využita jako kulisa několika známých filmů.

Cesta úzkou soutěskou Sík zavede návštěvníky k nádherné budově Al-Khazneh (v překladu pokladnice), která je určitě známa všem fanouškům Indiana Jonese. Díky svému umístění se pokladnice dochovala ve velice dobrém stavu, a tak mohou turisté obdivovat detailně propracovanou vnější stranu této výjimečné stavby. Ke zhlédnutí je toho zde však mnohem více. Zajímavý je především amfiteátr nebo budova Ad-Deir (klášter), která se svým vzhledem podobá pokladnici.

Díky své výjimečnosti bylo město Petra v roce 1985 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO, a v roce 2007 byla Petra dokonce zařazena mezi nových sedm divů světa.

Historické stavby
Quasr Amra

Quasr Amra

Obdivuhodně zachovalý pouštní hrad, postavený mezi lety 723 - 743, se nachází ve východní části Jordánska (na okraji pouštní oázy) a je unikátním památníkem raného islámského stavitelství a umění. Hrad byl původně součástí rozsáhlejšího komplexu (25 hektarů), zahrnujícího zámek, vodní příkop, studny, lázně, zázemí pro vojáky, zahrady i obranné hradby. Do dnešních dnů se dochovaly jen nízké budovy z vápence a čediče s klenutými stropy a kopulemi. Vnitřní výzdobu tvoří barevné fresky zachycující rozhodující historické okamžiky, portréty králů, astronomické nákresy, vyobrazení zvířat, portréty i scény ze života prostého lidu. Památka prošla v minulých letech několika rekonstrukcemi, snižujícími negativní dopady eroze, sezónní vlhkosti i vandalismu návštěvníků. Objekt je zapsán na seznamu Národního kulturního dědictví UNESCO.Hrady / zámky
Um er-Rasas (Kastrom Mefa'a)

Um er-Rasas (Kastrom Mefa'a)

Um er-Rasas je významné archeologické naleziště, ležící 30 km jihovýchodně od Madaby. Pouštění město je spojováno s biblickým místem Mefaat, o kterém je zmínka v knize Jeremiáše. Původní vojenský tábor se stal městem v 5 století. Pro svou jedinečnost je od roku 2004 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Římská armáda využívala toto místo jako strategickou posádku, ale později byla přeměněna a osídlena křesťanskými a islámskými společenstvími. Množství zřícenin je datováno k římskému, byzantskému i raně muslimskému období. K vidění jsou pozůstatky z období římské, byzantské a raně muslimské (koncem 3. až 9. století), včetně opevněného římského vojenského tábora a šestnácti kostelů, z nichž některé mají dobře zachovalé mozaikové podlahy. Na místě stále probíhá archeologický výzkum. K nejvýznamnějším objevům jsou řazeny mozaiky, zdobící kostel sv. Štěpána. Perfektně zachovalá mozaiková podlaha je datována do roku 785. Návštěvníci mohou spatřit lovecké a rybářské výjevy. Jedinečná je také  Stylitická věž, zdobená vyřezávanými křesťanskými symboly na všech čtyřech stranách, čtvercový sloup podává svědectví o kdysi prosperující komunitě, založené v byzantské době jako středisko pro duchovní osvícení.Historické stavby
Místo křtu Ježíše Nazaretského (Al-Maghtas)

Místo křtu Ježíše Nazaretského (Al-Maghtas)

Významné křesťanské poutní místo se nachází na východním břehu řeky Jordánu, jen devět kilometrů severně od Mrtvého moře. Významná archeologická naleziště leží v neporušeném přírodním prostředí. Nachází se zde římské a byzantské pozůstatky včetně kostelíků, kaple, kláštera a jeskyně, která byla využívána poustevníky. V jednom ze zdejších jezírek provedl Jan Křtitel křest Ježíše Nazaretského. Hustá křoviska rostoucí v okolí řeky Jordán jsou ve Svatém písmu označovány jako hrdost Jordánu. V Jeremiášově proroctví jsou zmíněny jako les ze kterého vychází lev. Místo křtu Ježíše Nazaretského (Al-Maghtas) je od roku 2015 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Církevní stavby Historické stavby

Proč si vybrat Jordánsko?

Vzhledem ke své poloze Jordánsko zatím není příliš navštěvovanou zemí, ale má co nabídnout. Rudé moře představuje ideální místo k potápění a vodním radovánkám. Na výlety se můžete vydat třeba do skalního města Petra. K oblíbeným aktivitám patří též projížďky na velbloudech či s koňským spřežením a návštěva proslulého Mrtvého moře. Starobylé Jordánsko nadchne přírodou i neobyčejně bohatou historií.

Jordánsko – hotely s nejlepšími recenzemi

Ilona S.

Hodnocení 5,0 / 5

Ověřená recenze (Invia.cz) Datum pobytu 6.9. - 13.9.2023 Hodnoceno: Září 2023

Holiday Inn Resort Dead Sea Hodnocení: 5/5 Jordánsko, Mrtvé moře

K tomuto hodnocení není k dispozici žádný komentář.

K tomuto hodnocení není k dispozici žádný komentář.

Ubytování 5,0 / 5

Strava 5,0 / 5

Okolí 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Byla tato recenze užitečná? (0) (0)

Jana G.

Hodnocení 5,0 / 5

Ověřená recenze (Invia.cz) Recenze vytvořená před 3 a více lety 

Intercontinental Aqaba Hodnocení: 5/5 Jordánsko, Akaba

Luxusní hotel s příjemný personálem, kvalitní službou, skvělou stravou - byla to úžasná dovolená

Luxusní hotel s příjemný personálem, kvalitní službou, skvělou stravou - byla to úžasná dovolená

Ubytování 5,0 / 5

Strava 5,0 / 5

Okolí 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Ubytování
Měli jsme standardní pokoj, který byl prostorný s velkou koupelnou kde je jak vana tak i sprchový kout, úklid probíhal denně včetně výměny ručníků a doplnění kosmetických věcí. V pokoji je k dispozici varná konvice, porcovaný čaj a rozpustná káva, každý den jsme měli připravené i čtyři 500 ml neperlivé minerálky.

Strava
Velká pochvala kuchařům, vždy velký výběr z mnoha variant, bylo jedno jestli se přišlo hned po otevření jídelny nebo až před uzavřením. Na snídani několik druhů sýru, salámu, vajíčka snad na všechny způsoby, asi deset druhů pečiva, jogurty, sladké pečivo, lívance, zelenina, ovoce, ... K večeři byl výběr jak z teplé, tak i ze studené kuchyně. Maso kuřecí, hovězí, jehněčí, ryba, těstoviny, rýže, brambory,... skvěle upravené. Úžasné zákusky, těžko se odolávalo. Samozřejmostí bylo ovoce. Všeho dostatek. Obsluha stoly hned uklízela a chystala pro další hosty, s úsměvem se zajímala zda něco nepotřebujeme.

Služby hotelu
Přímo v hotelu si můžete zajít do restaurace na oběd nebo zvolit tzv. kavárnu s pizzou či hamburgry, případně si zde zakoupit zákusky. Škoda, že zde nejsou žádné animační programy nebo společenské večery. Sice zde mají animátorky, ale nabízejí pouze šipky nebo v moři házenou.

Pláž
Hotel je hned u pláže, stačí projít kolem bazénů. Hned u východu z hotelu si vyzvednete plážové osušky a chladící box s ledem a originál balenou neperlivou vodou - perfektní nápad pro plážový servis. Pak už stačí rozhodnout se zda zůstanete u bazénu nebo projdete na pláž. Všude je dostatek volných lehátek. Pláž je čistá, malá a písčitá. Moře je mělké, v jednom místě je největší hloubka cca 120 cm.

Byla tato recenze užitečná? (15) (0)

Jordánsko – Více recenzí ubytování

Zajímavá místa v této destinaci

Všechny lokality

Nenašli jste zájezd, který odpovídá všem vašim očekáváním?

Zavolejte nám nebo spusťte live chat a zařídíme vám báječnou dovolenou, na kterou budete vzpomínat dlouhou dobu.

Jsme k zastižení Po-Pá 7:00‑22:00; So‑Ne 8:00‑22:00.

226 000 260

Jordánsko mapa

Počasí a klima v Jordánsku

Podnebí v Jordánsku je subtropické a suché. Na západě panuje spíše středomořské klima, na východě pak pouštní. Zimy jsou studené a léta opravdu suchá s teplotami v údolích okolo 48 °C a v hlavním městě Ammánu kolem 26 °C. Průměrná zimní teplota činí 8 °C, ovšem na pobřeží Rudého moře bývá příjemně i v těchto měsících. Za nejvhodnější čas k dovolené se pokládá jaro či podzim.

Mrtvé moře

 • Nejlepší
 • Dobrá
 • Mimosezóna

Akaba

 • Nejlepší
 • Dobrá
 • Mimosezóna

Ammán

 • Nejlepší
 • Dobrá
 • Mimosezóna

Cestovatelský magazín