Albánie Albánie

 • Svátky a události

  Mnoho z albánských svátků oslavuje národní tradice, jako jsou hudba, tanec nebo pivo. Kromě toho si v průběhu roku Albánci připomínají také významné momenty národní historie, albánské osobnosti anebo slaví různé náboženské svátky. Jelikož je Albánie zemí více náboženství, slaví se zde svátky křesťanské, pravoslavné i muslimské.

  14. březen: Den jara - v tento den se slaví konec zimy a s ním související příchod tepla a hojnosti. Slaví se ve většině měst v Albánii, a to takovými aktivitami, jako jsou hudební vystoupení, různá představení nebo maratonské běhy.

  22. březen: Nevruz – jedná se o perský Nový rok, který přichází vždy v den jarní rovnodennosti. V tento den probíhají oslavy spojené s velkým hodováním na počest narození Alího.

  Březen: Národní festival místních lidových písní – v několika městech v zemi se konají festivaly místní hudby. Z všudypřítomných podií v tyto dny zaznívají nejen tradiční melodie, ale také jejich moderní verze.

  Velikonoce – křesťanský svátek, který se, podobně jako u nás, slaví nejen náboženskými tradicemi, ale například i zdobením vajec.

  Říjen: Pivní festival Korça – festival se koná ve stejnojmenném městě, kde se během slavnosti vypije na 14 000 pint piva a sní se nespočet výrobků z tradiční albánské kuchyně.

  19. říjen: Den Matky Terezy – v tento den si Albánci připomínají život a zásluhy jedné z asi nejvýznamnějších osobností albánského národa.

  28. listopad: Den nezávislosti – na počest konce nadvlády Osmanské říše, která trvala v Albánii celých 450 let až do roku 1912, byl vyhlášen státní svátek. Lidé tuto událost připomínají vyvěšováním vlajek, zpíváním hymny apod.

  29. listopad: Den osvobození – tímto dnem se oslavuje osvobození od nacistického Německa, ke kterému došlo v roce 1944. Stejně jako v den předešlý se oslavuje národní hrdost. Kromě toho si Albánci také připomínají padlé vojáky a válečné hrdiny.

  Listopad: Mezinárodní filmový festival v Tiraně – jedná se o jediný festival svého druhu v Albánii. Diváci zde mohou zhlédnout krátkometrážní i celovečerní filmy všech žánrů.

  8. prosinec: Den mládeže – den oslavující albánskou mládež.

  25. prosinec: Vánoce – albánští křesťané slaví vánoce podobně jako zbytek světa.

  1 – 2. leden: Nový rok - průběh oslav je velmi podobný těm jinde ve světě: v kruhu přátel nebo rodiny se za hojného popíjení a hodování čeká na půlnoc, při jejímž odbíjení rozzáří oblohu pestrobarevné ohňostroje.