Mauricius Mauricius

  • Svátky a události

    Státní svátky a společenské události jsou velmi důležité, a to nejen na Mauritiu. Konají se oslavy, průvody, lidé se baví a setkávají se s rodinami. Pojďme si představit Mauritijské státní svátky a některé významné slavnosti, které byste si neměli nechat ujít.

    Státem uznané svátky:

    1. a 2. leden Nový rok
    12. březen Den nezávislosti republiky Mauritius
    Duben (pohyblivě) Velikonoční pondělí
    1. květen Svátek práce
    1. listopad Dušičky - Den všech svatých
    25. prosince Vánoce

    Festivaly a slavnosti

    Festivaly a různé náboženské hrají na Mauritiu velmi významnou roli. Kombinují v sobě náboženské události Indie, Číny a Francie, proto zde můžete navštívit například Čínský festila, hinduistický festival Maha Shevaratree nebo slavnost Pere Laval oslavující apoštola Otce Lavala.

    Velmi očekávaným a také velmi strašidelným je festival Cavadee, jež se koná vždy začátkem chladného února. Je to v podstatě indická slavnost vycházející z legendy o démonovi jménem Subramanya, který uvěznil příslušníka kmene Tamilů Idoumbana. Během tohoto festivalu se konají strašidelná představení, kdy artisté chodí po žhavém uhlí a propichují si tělo desítkami malých jehliček. Také někteří návštěvníci, většinou velmi nábožensky založení, si nechávají propichovat tváře a jazyky těmito jehličkami, protože věří, že tento rituál z nich vyžene všechny zlé duchy. Pořádají se také pochody, během kterých se lidé modlí a současně nesou konstrukci ze dřeva a květů, na jejímž konci je zavěšena nádobka s mlékem. Takto jdou až k chrámu, kde započne tradiční mše.

    Čínský vliv se na Mauritiu projeví koncem ledna, kdy zde vypukne Čínský jarní festival, v podstatě velmi živá a veselá oslava nového roku. V průběhu festivalu se pořádají různá představení čínské kultury, a také soutěže, jako například utkání v pojídání rýže. Součástí festivalu jsou ohňostroje, hody, odhánění zlých duchů z domácností a měst, a také dračí průvody. Lidé zdobí své domy červenými dekoracemi, to proto, že červená přináší štěstí a pohodu.

    Dalším velmi významným festivalem je hinduistická slavnost Maha Shevaratree, jež se koná počátkem března a oslavuje boha Šhivu. Při této slavnosti v bílém oblečení poutníci putují celou noc k jezeru Ganga ? Talao, kde vzdají Šhivovi hold a vodou pokropí dřevěnou konstrukci s barevnými květy. Lidé věří v to, že voda v jezera je ve spojení s posvátnou vodou řeky Gangy, proto je také posvátná a je uctívána. Roku 1898 bylo totiž trochu vody z Gangy nalito do jezera Ganga ? Talao.

    Dalším hinduistickým festivalem je březnový Holi, jemuž se říká také festival světel. Návštěvníci tancují, zpívají a baští Mauritijské dobroty. Tento festival vznikl jako pomsta ďáblovi, se kterým své síly spojil člověk jménem Holika. Ten pak chtěl zničit posvátného muže Bhakta Praladu, ale naštěstí byl upálen. Lidé během slavnosti spálí obraz onoho Holiky a tím oslaví vítězství nad zlem.

    9. září na Mauritiu každoročně vypukne festival Pere Laval neboli pouť k hrobce kněze Lavala. Této pouti ke kostelu Sante Croix ve městě Port Louis se zúčastní tisíce lidí bez rozdílu vyznání. Putují, aby se zde pomodlili a oslavili tohoto významného Mauritijského apoštola, jež byl roku 1979 svatořečen za své dobré skutky. Byl to člověk, jež se obětoval pro péči o chudé a nemocné lidi.