Mauricius Mauricius

 • Zajímavá místa

  Důvodů, proč navštívit Mauritius, je opravdu dost. Ostrov nabízí vyžití pro všechny skupiny turistů. Pokud máte rádi překrásnou přírodu, moře, sport a dobrodružství, nemůžete zvolit lépe.

  Začněme oblastí zájmů většiny návštěvníků. Jsou to samozřejmě zdejší překrásné pláže, které připomínají panenskou krajinu, po které ještě nikdy nikdo nechodil. Mauritius se pyšní třemi sty kilometry bělostných pláží lemovaných mohutnými palmami, pod kterými si můžete odpočinout od ostrého sluníčka. Ostrov je obklopen korálovým atolem, který způsobil vznik různých skrytých lagun, kde si budete připadat jako v ráji. Neskutečně průzračná voda, bohatý podmořský svět. To na Mauritiu není výmysl, je to realita.

  Pojďme si tedy představit ty nejkrásnější pláže ostrova a začněme na západě:  Pláž Flic en Flac

  FLic en Flac je vlastně velmi oblíbené a zároveň poklidně turistické centrum. Zdejší pláž je jako dělaná pro odpočinek a šnorchlování. Flic en Flac je vhodná také pro děti, protože vstup do moře je velmi pozvolný a voda je dokonale průzračná a teplá. Okolo pláže vyrostlo pár příjemných barů a máte zde možnost vyzkoušet některé plážové sporty jako vodní skútry nebo lyže.

  Pláž Tamarin

  Již svým romantickým názvem tato pláž naznačuje, že není jen tak ledajaká. Pokud ji navštívíte, čeká vás pohádkový výhled na travnaté kopce v dáli a na ústí řek Tamarin a Riviere du Rampart. Pláž Tamarin je jedinečná také díky absenci korálového atolu, proto jsou zde od června do srpna větší vlny, jež lákají surfaře k divokým závodům.

  Le Morne

  Oblast Le Morne je asi nejkrásnějším místem celého ostrova. Je to poloostrov, jež se nachází na nejzápadnějším místě Mauritiu. Pokud hledáte místo božského klidu a oázu s průzračným mořem a palmami, jste zde správně. Tu pravdou atmosféru zde dotváří hora Le Morne Brabant. Nachází se zde několik luxusních hotelů s golfový hřištěm. Koupání a šnorchlování na pláži hotelu Les Pavillons potěší všechny milovníky ryb a korálů.

  Sever ostrova  Grand Baie

  Oblast Grand Baie je nejnavštěvovanější a nejrušnější turistické středisko ostrova. Bylo zde vystavěno spousta hotelů, restaurací a obchodních středisek. Je zde poměrně rušno díky přílivu turistů, ale pláže a okolní příroda je perfektně udržovaná a nádherná. Grand Baie je vhodná pro ty z Vás, kteří rádi pohodlí a veškerý komfort. Na plážích můžete vyzkoušet různé sporty nebo si odpočinout u baru a dát si nějaký výtečný míchaný nápoj. Z Grand Baie vyjíždějí také velké katamarány, jež podnikají výlety na okolní ostrůvky.

  Trou aus Biches

  Trou aus Biches je okouzlující pláž, jež se nachází jižně od Grand Baie. Je to klidné místo vhodné pro potápění a lenošení na pláži. Nedaleko pláže se nachází nádherný hinduistický chrám.

  Mont Choisy

  Mont Choisy je nejdelší pláží Mauritiu. Přes týden bývá klidnější, než o víkendu, vždy zde ale najdete to, po čem toužíte. To znamená, křišťálové moře, bělostný písek, palmy a pohodu. Naleznete zde také monument připomínající historicky první let z Mauritia na Réunion.

  Pereybére

  Na sever od Grand Baie se mezi výběžky Pointe Église a Pointe d?Azur nachází pláž Pereybére. Lemovaná palmami a přesličníky s hlubší lagunou. Je oblíbená mezi místními, takže se může stát, že tu bude plno. Turistika tu kvete v plném proudu, což nemusí být příjemné pro všechny ty, kteří mají rádi spíše klid. Kolem pláže jezdí barevné dodávky nabízející občerstvení, pláž pak brázdí prodavači cetek a čerstvých ananasů.

  Cap Malheureux

  Na nejsevernějším výběžku ostrova se nachází pláž Cap Malheureux. Tento název v překladu znamená Nešťastný mys, a to proto, že zde kdysi ztroskotalo pár lodí. Právě tento fakt zde láka stovky potápěčů, kteří prozkoumávají vraky lodí. Cap Malheureux je velmi romantické místo především díky výhledu na okolní ostrůvky Ile Plate, Ile Ronde a Coin de Mire.

  Jih ostrova je poset malými opuštěnými plážemi, které přímo vybízejí k relaxaci a užívání si božského klidu. Známou pláží zde je takzvaná Blue Bay, jež se pyšní průzračně modrým mořem.
  Východ Mauritiu láká turisty na poznávací výlety k blízkému ostrovu Ile aux Cerfs. Tento malý ostrůvek je oázou klidu, míru a letní pohody. Není problém se sem dopravit na člunu z pobřeží, nejkratší cesta vede z města Trou d´Eau Douce. Na ostrově, jež se pyšní rozlohou 285 hektarů, se nachází hotel Le Touessrok, jež nabízí perfektní služby. Ile aux Cerfs je ostrov, kde se nacházejí překrásné teplé laguny, bělostné pláže a romantická zákoutí. V odpoledních hodinách zde přichází odliv, díky němuž se Ile aux Cerfs spojí s ostrovem Ile de l´Est a vy tak budete moci prozkoumat i další ostrov.

  Kromě pláží se na Mauritiu nachází spousta zajímavých míst, ať už nábožensky nebo historicky. Ty nejznámější si představíme.

  Grand Bassin neboli Ganga - Talao

  Pokud Vás alespoň trochu zajímají cizí náboženství, toto místo nesmíte vynechat. Je to významné hinduistické poutní jezero, jež se vytvořilo v sopečném kráteru. Na břehu jezera byla postavena hinduistická svatyně. Na pouť k jezeru se každým rokem vydají statisíce Hinduistů, aby uctili boha Šivu během svátků Maha Shivaratri.

  Black River Gorges

  Ideálním místem pro poznávání té pravé Mauritijské přírody, je právě národní park Black RIver Gorges. Nachází se na jihozápadě ostrova a pyšní se rozlohou neskutečných 6500 hektarů. Můžete zde spatřit přes tři stovky druhů různých rostlin a mnoho druhů exotických zvířat. Park byl založen v roce 1994 a má jeden hlavní úkol - chránit místní přírodu a snažit se ji obnovovat. Park je vhodný pro ty z Vás, kteří máte rádi pěší turistiku. Na Vaší cestě parkem můžete potkat ohrožené druhy mauritijské poštolky nebo růžového holuba. Nebojte se, jsou zde také cesty, takže můžete projet celý park automobilem. Specialitkou jsou malí ovocní netopýři, jež se ukrývají v korunách stromů a klidně si spí. Takzvanou třešničkou na dortu jsou vodopády Alexandra, které byste neměli vynechat.

  Krokodýlí farma La Vanille

  Jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova je známá krokodýlí farma La Vanille, jež se nachází na jihu Mauritiu. Chovají se zde stovky krokodýlů od novorozeňat, až po jejich prarodiče. Můžete si zkušeného najmout průvodce a z bezpečné vzdálenosti sledovat třeba krmení krokodýlů, navíc se dozvíte spousta zajímavostí z života těchto plazů. Paradoxem je zřízení luxusní restaurace, kde si můžete objednat specialitu právě z masa těchto nádherných tvorů a prodejna suvenýrů, v níž si můžete udělat radost peněženkou nebo kabelkou z krokodýlí kůže. Krokodýli nejsou to jediné, co zde můžete vidět. Chovají se zde také velké želvy, žáby, obrovští chlupatí pavouci a další exotický hmyz.

  Port Louis

  Nesmíme zapomenout ani na hlavní město ostrova, Port Louis, jež se nachází na severozápadě Mauritiu. Z malé vesnice se příchodem Francouzů stalo centrum všeho obchodu a ekonomiky ostrova. Co byste tedy ve městě neměli minout? Začněme tedy centrem města, které je v současné době velmi moderní. Nacházejí se zde nákupní centra, restaurace, obchody, kavárny, bary a hotely. Výhodou je umístění centra, nachází se tedy okolo pobřeží, takže pokud si budete chtít odpočinout u kávy nebo sklenky piva, vždy počítejte s výhledem na moře. Nachází se zde také muzeum Blue Penny, kde jsou přísně střeženy dvě nejcennější známky na světě - Oranžový a Modrý Mauritius. Za návštěvu určitě stojí rušné náměstí Svatého Bissoondayala, kde se nachází také sídlo mauritijské vlády spolu s majestátnou sochou královny Viktorie. Navštivte zde také Přírodovědné muzeum, kde uvidíte rekonstrukci těla ptáka doda. Pozoruhodná je symbióza hinduistických mešit spolu s křesťanskými kostely a čínskými modlitebnami. Za krásnou katedrálou svatého Ludvíka se nad město vyvyšuje pevnost Fort Adelaide.

  Jakmile se setmí, zdejší ulice provoní neskutečně přitažlivá směsice vůní z centrálního tržiště. Pokud milujete čerstvou zeleninu a ovoce nebo naložené mořské plody, sýry a další dobroty, neváhejte, nebudete litovat. Okusíte tak vše, co je pro Mauritius typické, to znamená zeleninu, bylinky, ovoce a příjemnou atmosféru.

  Mahébourg

  Mahébourg je druhé největší město ostrova, jež dostalo své jméno po francouzském guvernéru Mehé de Labourdonnaisovi. Historicky velmi významné je Muzeum námořních dějin. Okolí města je plné zajímavých a krásných míst. Můžeme jmenovat záliv Anse Colas nebo přírodní rezervaci Domaine du Chasseur, kde se nacházejí poslední zbytky původních divokých lesů. V rezervaci žije množství jelenů a divokých prasat, které lze i lovit.

  Vila Eureka

  Milovníci architektury by jistě neměli zapomenout navštívit tento kreolský dům nedaleko Port Louis. Tento dům pochází z roku 1856 a v dnešní době slouží jako muzeum koloniální architektury. Kochejte se interiérem, typickým dřevěným nábytkem, ze kterého na Vás budou dýchat staré časy a historie. V této oblasti najdete i některé další zajímavé budovy, jako například Zámek Réduit, původní sídlo guvernéra, dnes sídlo prezidenta Mauritia.

  Botanická zahrada Pamplemousses

  Botanická zahrada je jedním z nejhojněji navštěvovaných míst na ostrově a právem. Se svou rozlohou třiceti sedmi hektarů se stala vyhledávaným místem odpočinku, poznání a relaxace. Neplatí se zde žádné vstupné, a pokud chcete, můžete si pronajmout zkušeného průvodce. Nyní už nemusíte dělat nic jiného, než obdivovat všechny ty překrásné rostliny, stromy a zvířecí obyvatele zahrady. Zajímavostí je zdejší zámek Mon Plaisir, který slouží k vítání důležitých státních návštěv. Od zámku vede dlouhá alej stromů. Každý strom byl zasazen některým ze státníků, kteří ostrov navštívili.