Mauricius Mauricius

  • Fauna

    Mauritijská fauna je vskutku pozoruhodná a velmi pestrá. Nachází se zde mnoho druhů nám neznámých exotických ptáků, plazů, a také milých mořských tvorů.

    Asi nejznámějším tvorem Mauritiu je jeho národní symbol ? vyhynulý pták dodo. Tento pták zde žil asi do sedmnáctého století, kdy byl vyhuben holandskými přistěhovalci. Dodo byl velmi pomalý a jeho pohyby nebyly vůbec jisté, spíše se tak kymácel ze strany za stranu. Ani jeho vzhled nebyl příliš reprezentativní. Měl velmi krátké nohy s blánami, velký dolu zahnutý zobák a krátká křídla. Možná by Vás překvapila jeho velikost, mohl dorůst až velikosti dospělého krocana. Pravděpodobně se chlubil hladkým peřím šedé až černé barvy. Zajímavé je, že dle vyprávění a všech popisů, si dodo nosil pár kamínků ve svém voleti, aby jimi pak mohl rozdrtit slupky ořechů nebo semínek. Dodo byl velmi zajímavý a osobitý pták, o němž se dochovalo mnoho náčrtků a informací. Bohužel, zvířata, která sem byla dovážena, zlikvidovala postupně všechna jeho hnízda. Možná proto se stal Mauritijským národním symbolem. Nejlépe tohoto ptáka znázorňují v muzeu v Port Louis, kde se nachází jeho perfektní rekonstrukce v životní velikosti.

    Hojně se zde vyskytují také nádherné poštolky a divoké andulky. Ty ovšem patří k ohroženým druhům stejně jako mauritijský růžový holub, jež je největším holubem vůbec. Velkou skupinu tvoří různé druhy zpěvných ptáků. Vidět zde můžete ledňáčky, různé druhy holubic a papoušků a samozřejmě také nám známé vrabce a řadu mořských a vodních ptáků.

    Co se týče pozemních tvorů, na Mauritiu žije přes patnáct druhů plazů, někteří jsou také jedovatí! Velmi častá jsou příjemná setkání s opicemi nebo méně příjemná setkání s malými netopýry. Co se týče hmyzích sousedů, žije zde okolo 2 000 druhů, od much, přes komáry, až po velké barevné brouky. Mauritijskou faunu si můžete prohlédnout v Muzeu v Port Louis. Velmi rozmanitý a krásný je zdejší mořský život, jež Vás naprosto okouzlí. Nebudete chtít dělat nic jiného, než šnorchlovat v průzračném teplém moři a objevovat korály, mušle a různé druhy barevných rybek. Ve zdejších vodách můžete spatřit mimo jiné velryby, delfíny a mořské želvy.