Mauricius Mauricius

  • Flóra

    Mauritijská flora je velmi bohatá a rozmanitá. Díky své poloze se zde nacházejí exotické rostliny, nádherné palmy a barevné keře. Kdysi dávno byl ostrov hustě zalesněn pralesy, palmovými savanami a smíšenými lesy. Bohužel, díky osidlování a kácení se mnoho lesů nezachovalo. Zbytky hustých porostů se nachází v oblasti ostrova Ile Aigrettes nebo Ile Ronde. Před stovkami let se zde nacházely také vzácné ebenové porosty, jehož zbytky si můžete prohlédnout třeba v rezervaci Machabée.

    Co Vás ale na Mauritiu určitě okouzlí, jsou úchvatné kvetoucí keře, a to především Trochetia Candolleana, jež má nádherné rudé květy a rostě hluboko v buších v hornatých oblastech. Lidé je ale v malé míře pěstují také u hotelů nebo v turistických střediscích, takže si jich zajisté všimnete. Za zmínku stojí také Trochetia triflora, jejím charakteristickým znakem jsou zářivě bílé velké květy, a také keř Dombeya Acutangula. Ten se chlubí velkým množství růžových květů a překrásnou divokou vůní. Nádherné jsou také všudypřítomné květy ibišku. Roste zde více druhů, například červené Hibiscus Boryanus nebo Hibiscus liliflorus, rostoucí na ostrově Rodrigues. Bohaté zastoupení zde mají také majestátné a vzrostlé palmy druhu Vacoas a Pandans. Spatřit zde můžete i zajímavé chlebovníky, eukalypty, různé druhy tropických květin a orchidejí.

    Díky silnému kácení lesů se v posledních letech začala velmi rozmáhat ochrana zdejší flory. Organizace Mauritian Wildlife Appeal Fund vytváří speciální rozsáhlé plochy, jež jsou chráněny před zvířaty a také před divoce rostoucími rostlinami. Na těchto plochách jsou vysazovány vzácné rostlinné druhy, které zde mají lepší šanci na přežití.

    To nejlepší z ostrovní flory je k vidění v úžasné botanické zahradě Pamplamousse nebo botanické zahradě Sir Seewoosagur Ramgoolam.