Mexiko Mexiko

 • Možnosti cestování a dopravy

  V Mexiku máte na výběr, jaký druh dopravy zvolíte. Pokud se sem vydáte organizovaným zájezdem, a nejčastěji půjde o pobytový zájezd, pak první, co v zemi uvidíte, bude jedno z mezinárodních letišť. Pak se patrně autobusem nebo minibusem dostanete na místo určení a dále se budete dopravovat nejspíše pronajatým autem. Cestovatelé, kteří se sem vydají tzv. po vlastní ose, budou využívat více dopravních prostředků, které tato země nabízí.

  Letecká doprava

  Velká mezinárodní letiště jsou v Mexiku dvě - Benito Juárez v Mexico City a Cancún na Yucatánu. V Cancúnu jezdí z letiště k hotelům minibusy „colectivo“ přibližně každých 30 minut. Menší mezinárodní letiště jsou na Cozumelu (5 minut od San Miguel) a v Méridě. I tady dopravu z letiště do města zajišťují minibusy nebo taxíky, označené „transportación terrestre“. V obou případech dopravy z letišť si musíte zakoupit v letištní hale jízdenku. Co se týče vnitrostátních letišť, síť těchto leteckých linek je poměrně hustá, a tak nabízí poměrně pohodlný způsob dopravy po Mexiku.

  Autobusy

  Autobusová doprava je nejlevnější, a tak je nejpoužívanější. Pokud pojedete dálkovou linkou, doporučujeme jezdit spíše luxusní první třídou, neboť tyto autobusy jsou vybaveny klimatizací, mají pohodlné sedačky a součástí jejich výbavy je i WC. Na poloostrově Yucatán jezdí místní autobusy z Cancúnu do Méridy, Playa del Carmen a Tulúm.

  Co se týče městské dopravy, tak městské autobusové linky kopírují hlavní třídy a ulice větších měst, takže se těmito autobusy dostanete prakticky do každé části města, jak za zábavou, tak za památkami. V Mexiko City jezdí metro – doporučujeme využít i tento druh dopravy.

  Taxi

  Taxíky v hlavním městě Mexico City jsou většinou zelené značky volkswagen, a nebo červené značky nissan. Letištní taxi jsou bílá, s černým symbolem letadla ve žlutém poli. Jízdenku, zakoupenou u příslušné přepážky v letištní hale, taxikářovi pouze předložíte. Mezi nejdražší taxislužby patří hotelová taxi.

  V Cancúnu fungují v turistické zóně zelenobílé taxíky, které můžete zastavit na ulici nebo objednat v hotelu. Ceny těchto taxíků jsou předem dané, zjistíte je v hotelech nebo turistických informacích.

  Železniční a lodní doprava

  Mexické železnice jsou dlouhé přes 17.000 kilometrů, jsou však využívány spíše pro nákladní dopravu. Pouze železniční trať na Yucatánu napříč pohořím Sierra Tarahumara, je určena pro osobní dopravu. Jezdí tu každý den „Copper Canyon Express“, který urazí vzdálenost mezi Los Mochis a Chihuaha za 15 hodin.

  I lodní doprava má v Mexiku své místo. Nejvýznamnějšími přístavy jsou Acapulco, Altamira, Manzanillo, Coatzacoalcos, Ensenada, Tampico, Topolobampo, Guaymas, La Paz, Lazaro Cardenas, Mazatlan, Morro Redondo, Progreso, Salina Cruz, Tuxpan a Veracruz. V celém Mexiku je i poměrně velké množství splavných řek a vodních kanálů. Projeďte se lodičkou po jezeře Catemaco nebo kaňonem Sumidero, určitě nebudete zklamáni. Z poloostrova Yucatán, přesněji z přístavu Puerto Juárez, který se nachází 10 min od centra Cancúnu, plují každou půlhodinu trajekty na Isla Mujeres.

  Půjčení automobilu

  Pokud si budete chtít v Mexiku zapůjčit automobil, budete potřebovat předložit platný pas s vízem a řidičský průkaz. Platí se výhradně kreditní kartou a řidič musí být starší 21 let (u některých půjčoven dokonce 25 let). Půjčoven aut je dostatek, hlavně v turistických letoviscích.

  Když si budete půjčovat auto, pročtěte si smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění – hlavně proti krádeži, nehodě nebo poruše. Ověřte si, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů a zjistěte, co v ceně není. Ceny za půjčení auta na jeden den se obvykle pohybují od 70 USD/, vypůjčení na více dní bývá samozřejmě výhodnější.


  Doba letu: cca 12 hodin