Německo Německo

  • Cestovní doklady

    Občan ČR může od 1. 5. 2004 vstupovat na území Spolkové republiky Německo a pobývat na něm na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Použít lze všechny typy občanských průkazů, které byly vydávány od roku 1993, tj. od vzniku České republiky. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území SRN. Spolucestující děti (do 15 let) mohou být zapsány v pase rodičů nebo cestovat na vlastní samostatný doklad opatřený aktuální fotografií.

    Od 1.1.2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, vydávané od roku 2000, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu).

    Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. MV ČR tedy nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.

  • Víza

    V souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie /Evropského hospodářského prostoru (EU/EHP) se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení Evropského společenství (ES), který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".

    Veškerý pohyb občanů EU (tedy i občanů ČR) probíhá v rámci Unie bez nutnosti obstarávání víz; v EU platí bezvízový styk.

    Občané ČR mohou na území SRN pobývat bez povolení k pobytu maximálně 3 měsíce. Pokud zde chtějí pobývat dlouhodobě, ale nezamýšlejí zde pracovat (např. studenti a důchodci), musí se přihlásit k pobytu na příslušném cizineckém úřadě (Ausländerbehörde), a tak splnit formální požadavky vnitrostátního práva SRN. Příslušný cizinecký úřad může v případě pochybností požadovat doložení některých skutečností, např. dokladu o pravidelném dostatečném měsíčním příjmu nebo dostatku prostředků na bankovním účtu, kterými se prokáže, že cizinec nezatíží německý sociální systém. Cizinecký úřad může rovněž požadovat doložení zdravotního pojištění.

    V případě studia v SRN bude studentovi-občanovi EU uznáno právo pobytu, pokud prokáže dostatečné prostředky k pobytu, zapsání ke studiu na uznávaném vzdělávacím zařízení a uzavření nemocenského pojištění v SRN. Databáze o možnostech studia v celé EU lze nalézt na webových stránkách www.europa.int/ploetus.

    V případě zaměstnání na území SRN musí být žádost o povolení k pobytu doložena pracovním povolením, které vydává příslušný pracovní úřad (Arbeitsamt). (Pozn.: SRN uplatňuje po dobu dvou let od vstupu ČR do EU tzv. přechodné období vůči ČR v oblasti volného pohybu pracovních sil z ČR, které může být prodlouženo až na max. 7 let. Přechodné období se nevztahuje na podnikatele.) Informace o podmínkách udělování pracovního povolení lze získat na webových stránkách www.arbeitsagentur.de.

    V SRN existuje přihlašovací povinnost. U osob ubytovaných v hotelu či jiném ubytovacím zařízení plní tuto povinnost ubytovatel, v soukromém ubytování ji plní sám občan ČR, a to nejpozději do jednoho týdne od vstupu na území SRN. Příslušným přihlašovacím úřadem je zpravidla tzv. Einwohnermeldeamt - Ohlašovací úřad obyvatelstva. V jednotlivých spolkových zemích se podmínky přihlašovací povinnosti liší, proto se doporučuje prověřit vždy na místě platná pravidla.

  • Celní a devizové předpisy

    Fyzická osoba může bezcelně dovézt do SRN z ČR následující zboží za podmínek, že toto zboží nepochází z tzv. zvláštních celních a daňových zón (tj. území, která sice náleží k jednotlivým členským státům EU – např. Gibraltar, Ceuta apod. – nicméně nepatří k celnímu území ES), slouží k osobní potřebě, nikoli pro účely obchodu či řemesla, a nepodléhá zákazu dovozu do SRN (resp. průvozu).

    Bezcelně lze dovézt:
    - 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %
    - 20 litrů meziproduktu (např. vermut, likér apod.)
    - 90 litrů vína, z toho u šumivých vín 60 litrů
    - 110 litrů piva
    - 800 ks cigaret
    - 400 ks cigarillos a doutníků o váze menší než 3 gr/kus
    - 200 ks ostatních doutníků
    - 1 kg tabáku.

    Dovozní restrikce se vztahují na živá zvířata, rostliny a to i v případech tranzitu, a další zboží podle německého právního řádu (např. zbraně a munice, slzný plyn, výbušniny, vystřelovací nože, apod., radioaktivní, explodující a hořlavé látky, drogy atd.). Podrobné informace je možno získat na webové stránce www.zoll.de a www.cs.mfcr.cz .

    Při vjezdu na území SRN osobním automobilem je nutno dbát, aby vozidlo bylo označeno mezinárodní poznávací značkou státu, v němž je přihlášeno k provozu. Pokud je toto označení již součástí registrační značky vozidla, není dodatečné označení třeba. Při cestě vozidlem je možné bezcelně dovést pohonné hmoty v objemu běžné nádrže zvýšené max. o 20 l.

    Dovoz peněžní hotovosti nad 10.000 EUR podléhá oznamovací povinnosti při kontrole.



    Vstupní podmínky - Pro ověření aktuálních podmínek pro vstup do země a návrat do ČR navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/nemecko/cestovani/index.html)