Norsko - Bergen Norsko

  • Popis

    Na jihozápadním cípu Skandinávského poloostrova se rozkládá druhé největší město Norska – Bergen. Ústní tradice praví, že Bergen tvoří výchozí bránu k norským fjordům. Leží mezi sedmi horami (Ulriken, Fløyen, Rundemanem, Blåmanen, Sandviksfjellet, Løvstakken, Damsgårdsfjellet, Lyderhorn, Askøyfjellet), které nalezneme i na městském znaku. Bergen má asi 250 000 obyvatel a zaujímá plochu 65 kilometrů čtverečních.

    Město založil roku 1070 Olaf Kyrr. Do roku 1299 byl Bergen hlavním městem Norska. Ve 13. století Bergen působil jako významné hanzovní město. Výhodná poloha na hlavní obchodní trase mezi severem a ostatní Evropou přála exportu sušených tresek z celého pobřeží. Obchod kupodivu zajišťovali němečtí kupci, kteří si v Bergenu vybudovali své čtvrtě a žili odděleně od místních obyvatel. Nábřeží Bryggen z této doby bylo zapsáno na list světového dědictví UNESCO. Roku 1348 přišla do města černá smrt. Morem oslabené město se stalo snadnou kořistí vitaliánů a Němci byli vyhnáni ze země. Roku 1944 explodovala německá válečná loď v přístavu v těsně blízkosti historického centra a mnoho cenných památek lehlo popelem.

    Nejstarší církevní stavba, kostel Panny Marie, pochází z roku 1130. V historickém komplexu pevnosti Bergenhus stojí několik zajímavých staveb, například královské sídlo ze 13. století Haakonshallen a Rosenkrantzská věž se středověkým opevněním ze 16. století. Budovy v okolí náměstí Torgalmenningen reprezentují secesní a funkcionalistický sloh. Většina z nich slouží jako nákupní střediska. Původní architekturu spatříte ve čtvrtích Nordnes, Marken a Sandviken. V přístavní čtvrti Bryggen dominuje původní zástavba. Cihlové domy z roku 1901 a staré dřevěné domy z 18. století pozorují každé ráno rušný život rybího trhu. Turistickou atrakcí se stala železniční dráha ve výšce 320 metrů nad mořem, odkud vidíte celé město i s jeho okolím. Mořské akvárium v Bergenu ocení především děti. Nenechte si ujít krmení tuleňů nebo tučňáků!

Nejnovější recenze Norsko - Bergen

Všechny recenze Norsko - Bergen