Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

  • Zajímavá místa

    Každý z Emirátů nabízí pro našince skvělou exotickou podívanou, ať už se týká krajiny, nebo současné super moderní architektury, historických staveb a arabských kulturních památek. Pro inspiraci uveďme několik typů na výlety za těmi nejznámějšími moderními stavbami a historickými lokalitami v Emirátech, které stojí za to navštívit.

    Při pobytu v Dubaji jistě nestrávíte veškerý čas pouze relaxací na dokonalých plážích. To, co město skrývá, vás nenechá v klidu. Velkolepé stavby a projekty moderní architektury nemají ve světě obdoby. Za neuvěřitelnou podobou hotelů a zářících nákupních center stojí veliké investice bohatých šejků a zahraničních podnikatelů. Jen na několika místech tu narazíte na původní orientální atmosféru ve čtvrtích Bastákíja a Dejra, kde v súcích voní koření a vládne ruch obchodování. Historická čtvrť Bastákíja zůstala z velké části ušetřena nové výstavbě, s kterou se začalo v 70. letech 20.stol. Zachovaly se zde hliněné domy s tradičními větrnými věžemi, které fungovaly jako klimatizace. Žili zde perští přistěhovalci, podle jejichž domova byla čtvrť pojmenována. Dnes jsou v přízemí těchto historických budov z r. 1902 malé obchůdky s tradičním arabským zbožím.

    Podoba života před ropným boomem, tradice lovu perel, uměleckořemeslné dílny a výrobky, lákají turisty do skanzenu Heritage a Diving Village. V komplexu archeologických nálezů v Jumeirah, Jumeirah archeological site, se dochovaly základové zdi karavanseráje, obytného komplexu a mešity z 10. století, přestavěné v 18. stol. Symbolem městské čtvrti Jumeirah je ovšem stejnojmenná mešita. Více o historii, tradičním životě a kultuře se dozvíte např. v muzeu Dubai Museum, sídlícím v historické pevnosti z 19.stol. V dalším zajímavém muzeu Gold and Diamond Park Museum, kde se vystavují arabské a indické šperky, se dozvíte něco víc o jejich historii a tradičním způsobu výroby.

    Moderními symboly Dubaje jsou mimo jiné např. mrakodrap Etisalat, ve kterém sídlí komunikační úřad a jeho střecha je ozdobena nadrozměrným golfovým míčkem. 321 metrů vysoký hotel připomínající plachetnici Burj Al-Arab, kdysi nejvyšší a jediný sedmi hvězdičkový hotel na světě. Stavba má svoje místo na uměle vytvořeném ostrově, jehož betonové základy sahají až 45 metrů pod mořské dno. Na drahý interiér byly použity luxusní materiály, nešetřilo se zlatem, žulou ani mramorem. Ambice místních šejků jsou však obrovské, a nemuselo se tak dlouho čekat, aby v Dubaji vyrostl ještě přepychovější, slavnější a hlavně mnohem vyšší mrakodrap. Se svými 828 metry je Burj Khalifa jednoznačně nejvyšší budovou světa. Současně se jedná i o nejvyšší volně stojící konstrukcí na světě, disponující nejdelším výtahem na světě a druhým nejvýše položeným vyhlídkovým místem na světě. Ostatně rozhled ze 124. podlaží je vskutku dechberoucí. Ti, kteří trpí závratěmi z výšek, by se však tomuto místu měli raději vyhnout obloukem. "Město ve městě" čtvrť Medinat Jumeirah vás pohltí svoji atmosférou pohádek tisíce a jedné noci, díky svým honosným hotelům a vilám ve stylu starých arabských paláců.

    Pro večerní procházky a setkávání s přáteli je jako stvořená promenáda Dubai Creek, podél mořské zátoky, která zasahuje až do centra města. Starobylé arabské plachetnice, bedny se zbožím naskládané na pobřeží a námořníci hrající karty, vám připomenou dávné pirátské časy. Pokud se vám nebude chtít pěšky, využijte vodní taxi abras, nebo převoz tradičními nízkými loďkami s místy až pro 20 pasažérů. Při ústí Dubai Creeku se tyčí vysoký palác původně postavený z jílu, dnes změněn rekonstrukcí, který si nechal vystavět dědeček nynějšího panovníka, zakladatel obchodnické dynastie.

    Také emirát Sharjah se snaží podporovat turistiku různými projekty, např. zřízením rozměrného rybářského centra v zátoce Chálid. Dalšími lákadly jsou příjemné ceny, komfortní ubytování a samozřejmě historické jádro města i jeho moderní tvář. Odpočinkovou oázou při návštěvě města je největší náměstí Rolla Square, pojmenované podle umělecké plastiky Rolla tree. Lemováno je kamennými sloupy indického původu. Mezi významné pamětihodnosti města patří např. Heritage area, tzn. stará část města, která díky dokonalé rekonstrukci kupeckých a obytných domů, připomíná dávné časy. Některé z budov slouží jako muzea. Další tradiční domy vyrobené z jílu a vápence z korálových útesů, nebo strážní a větrné věže naleznete v části Al-Khan, bývalé rybářské vesničce. Náměstí Ittihad Square dominuje monumentální zlatá kupole bohatě zdobené mešity. K vidění jsou tu také dva vysoké minarety, nebo Památník sjednocení se sedmi mušlemi, které symbolizují SAE. Sbírka arabského umění je uložena v muzeu Sharjah Art Museum, kde se nacházejí díla arabských malířů a sbírka umění panovnické rodiny. Různé archeologické nálezy z celých Emirátů se nacházejí v honosném paláci Archeologického muzea, postaveného roku 1992. V jiném, mnohem starším paláci, který si čítá okolo 200 let, jsou k vidění tradiční náboženské předměty islámu, staré rukopisy a svazky Koránu, a jiné starožitnosti. Rodiny s dětmi zaujme přírodovědecké muzeum Sharjah Science Museum, které má 5 expozičních hal se speciálními odděleními pro děti. Velkou zajímavostí jsou fosilie dinosaura, zkameněliny mořských pravěkých živočichů, nebo skutečný vesmírný meteorit.

    Z emirátu Sharjah můžete za historií a památkami vyrazit také do sousedních Emirátů. Např. v Emirátu Ajman se nachází historická pevnost z r. 1775, ve které je muzeum islámských tradic a řemesel. Zajímavé historické centrum má také Fujairah, hlavní město stejnojmenného emirátu. Z nových staveb zaujme např. honosný palác emíra na západním okraji města. Nejúrodnější emirát Ras Al Khaimah zaujme milovníky historie archeologickými vykopávkami sídliště v Julfaru, na severním okraji města Ras Al-Khaimah. Ve stejném městě si můžete prohlédnout historickou pevnost Al-Fulayyah s přilehlou mešitou, nebo sbírku Národního muzea Ras Al-Khaimanu. Za poznáním tradičního hrnčířského řemesla lze vyrazit do 6km vzdálené hrnčířské vesnice Wadi Haqil, nedaleko níž se nachází další, již opuštěná osada Al-Halla s hradbami ze 16.stol.
    Oslňující metropole Emirátu Abu Dhabi, s jejími mešitami, mrakodrapy a jinými hypermoderními stavbami s novoislámskými prvky, uvede západního turistu v němý úžas. Pozůstatky historických dob jsou ještě zachovány v zátoce Al-Bateen, přesto že i zde se již prosadila moderní výstavba. Naskýtá se zde romantický pohled na čtyři zachované mešity stojící na břehu zátoky,ve které kotví arabské dřevěněné loďky, z nichž některé zde zůstanou až do své zkázy.

    Tradiční řemesla a umění z území Emirátu Abu Dhabi, jsou prezentována ve skanzenu Heritage Village. Výrobky ze dřeva, kůže, stříbrné dýky, měděné předměty, starý způsob osídlení a života, o tom všem se dozvíte mnoho zajímavého právě zde. Nechybí ani zvířata, možnost vyjížďky na velbloudu, nebo muzeum s historickými fotografiemi a předměty.

    V 80. letech 20.stol. byla zrekonstruována pevnost Al-Hosn Fort z 18.stol. Pro její bělostnou barvu je pevnost nazývána také ?White Fort?. Je obklopena nádherným parkem, kde se nachází také novoislámské moderní kulturní centrum.

    V tomto emirátu rozhodně nechtějí zůstat pozadu za Dubají, a ani zde se nešetřilo při výstavbě impozantního, 800 metrů dlouhého paláce s více než 100 kupolemi, obrovským parkem a s vlastní pláží. Nevetší z kupolí má průměr 42 metrů. Je zde hotel, kongresové centrum, mramorem zdobené haly se zlatými stropy, obchody, restaurace, kavárny, bary, či dva veliké bazény.