Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Svátky a události

  Kromě tradičních svátků, které souvisejí s tradicí islámského náboženství, se zde v jednotlivých měsících roku pořádá mnoho velice zajímavých akcí. Uvidíte proto jak oslavy spojené s tradiční kulturou těchto zemí, tak světské slavnosti a události související se sportem, nakupováním, nebo turismem. Nudit se tu rozhodně nebudete.

  Tradiční islámské svátky se řídí podle lunárního kalendáře Hejira a jsou pohyblivé. Kalendář Hejira se započíná dnem příchodu proroka Mohameda z Mekky do Mediny v roce 622 našeho letopočtu. Islámský kalendář je lunární a rok tu má o 354 dní, tj. 12 měsíců jejichž délka se střídavě pohybuje mezi 30 a 29 dny. Rok je tedy o 11dnů kratší než náš, který se řídí kalendářem gregoriánským. Oba kalendáře se tak vůči sobě pohybují a zhruba jednou za 33 let se rozdíl mezi letopočty sníží o jeden rok. O svátcích mají obyvatelé SAE volné dny.

  V zemi se dodržují všechny muslimské svátky z nichž uveďme např. Islámský nový rok, nebo Narozeniny proroka Mohameda - Milad al-Nabi. Dále je tu svátek Ramadán, který se slaví v 9. měsíci islámského kalendáře a věřící při něm drží od soumraku do úsvitu půst. Přes den jsou proto zavřeny všechny restaurace a až v noci je povoleno jíst dle libosti. Jako turisté bychom měli respektovat tyto zvyky a uvědomit si, že v tyto dny není vhodné jíst a pít v ulicích. Půst nemusí dodržovat těhotné ženy, děti, nebo nemocní a staří lidé. V poslední den Ramadánu se slaví svátek Eid ul-Fitr, doprovázený oslavami a rodinnými návštěvami. Svátek Eid al-Adha je čtyřdenní svátek, který oslavuje poutníky do Mekky a bohatší rodiny při něm podřežou obvykle ovci a o maso se dělí s chudými.

  Slaví se také světské svátky jako nový rok 1. ledna, přestože islámský spadá na jiný den, nebo Národní státní svátek 2. prosince, den kdy 6 emírů podepsalo v roce 1971 společnou smlouvu o vytvoření federace SAE.

  Stále více návštěvníků lákají prestižní akce světového formátu. Např. koňský dostih Duabi World Cup, nebo turnaj Desert Classing PGA, elity golfových hráčů. Slavný Shopping festival v Dubai, který je pořádán od 15.1 do 15.2, láká každým rokem více a více nákupčích svými výhodnými cenami. Nový rok je v Dubaji zahájen maratonem špičkových běžců z celého světa, v únoru následuje další sportovní událost tenisový turnaj - Dubai Tenis open. Zajímavostí měsíce března jsou na místní prostředí poněkud netypické oslavy irského národního svátku St. Patrick´s day, v Emirátech oslavovaného jako narozeniny dětí. V říjnu se zimní sezónou začínají pravidelné týdenní koňské dostihy, které na svých VIP tribunách sledují hodnostáři z celých Emirátů. Mezi nejoblíbenější tradiční sportovní události patří velbloudí dostihy, za kterými návštěvníci míří především do města Ras al-Khaimah. Vstup je volný a dostihy se konají v zimním období, nejčastěji v pátek. Jako turisté můžete využít možnost potápění pod vedením instruktora a nahlédnout do krás podmořského světa, podniknout projížďku na velbloudech, někdy kombinovanou s netradičním lyžováním v písečných dunách, nebo se účastnit vyjížďky do pouště v terénním voze Off Road Safari. Pokud disponujete vlastním terénním vozem, je tu pro vás akce Overnighter Drive, dvoudenní projížďka pouští, která trvá i přes noc.