Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty

 • Jak trávit čas

  V Emirátech se nabízí nespočet možností jak strávit čas dovolené ať už relaxací na bělostných plážích s hedvábným pískem, nebo aktivně, provozováním některých sportů, či turistickými výlety po okolních zajímavostech a přírodních krásách.

  Pro sportovní vyžití je zde na výběr z mnoha tradičních i netradičních sportů, které jsou zprostředkovávány jak hotely, tak soukromými agenturami. Hotely stojící u moře poskytují skvělé vybavení pro rozmanité vodní sporty jako surfování, vodní lyžování, plavba na plachetnici a motorovém člunu, velice oblíbené je potápění, protože podmořský svět zde ukrývá opravdové bohatství.

  Tradičními sporty a aktivitami jsou velbloudí dostihy, nebo sokolnictví. Jízdu na velbloudovi si můžete sami vyzkoušet. Tato aktivita je pro turisty běžně dostupná. Kdežto sokolnictví je pěstováno nadšenci do dravců spíše mimo město, v poušti. Mezi cizinci je oblíbený také golf, který zde má výborné podmínky a např. v Dubaji se pořádá prestižní turnaj Desert Classing PGA elity golfových hráčů. Špičkové golfové hřiště je k vidění právě v Dubaji a navrhl ho americký architekt Karl Litten. Také přilehlá budova, ve které sídlí golfový a jachtový klub, je velice pozoruhodná, a jejím významným znakem jsou tři obří k nebi se vzdouvající betonové plachetnice. Jachting je dalším velice oblíbeným sportem v Emirátech.

  Mezi skutečně exotické sporty pro cizince nepochybně patří lyžování na písku. Na jedné lyži sjíždějí nadšenci duny vysoké i 50 metrů, což někdy může být značně nebezpečné, ostatně jako lyžování na sněhu. A protože je v emirátech možné téměř vše, i zde si můžete užít sněhu a zimních radovánek v zastřešeném zimním středisku v Dubaji, a v hotelech a zábavních parcích naleznete i dráhy na lední bruslení, "Ice Rinks".

  SAE se pyšní krásnými plážemi s hedvábným bělostným pískem, palmami a vybavením pro váš absolutní komfort. Oblíbené jsou především pláže na východním pobřeží, nebo oblast mezi Abu Dhabi a Rás - Al - Chajma na západním pobřeží. Pro děti je na většině pláží, a nejen tam, připraveno mnoho zábavy a aktivit ve vodních parcích (např. dubajský Wild Wadi Park), zábavních parcích, dále mají děti možnost vyzkoušet si windsurfing, nebo jízdu na velbloudovi, či navštívit některé muzeum zaměřené např. na podmořský svět.
  V největším Emirátě Abu Dhabi je zajímavostí pláž určená výlučně ženám, kde jsou ženy ukryty před zvědavými pohledy za vysokou zdí.

  Nejznámější Dubajská pláž je Jumeirah Beach, která je zároveň považována za nejkrásnější v Emirátech. Podél mnoha kilometrové pláže jsou vystavěny luxusní hotely, které zajišťují veškerý komfort a sportovní aktivity.
  Dlouhý, několikakilometrový úsek pláží, které nabízejí skvělé podmínky pro koupání a relaxaci,se nachází jižně od metropole Sharjah, hlavního města stejnojmenného Emirátu.

  Nezapomenutelné zážitky vám přinesou různě zaměřené výlety a výpravy. Např. výlety po hlavních pamětihodnostech a stavbách měst, nebo výpravy za nakupováním na tržnice, súky, a do obchodních center. Oblíbené jsou také výlety na lodích, známá je např. plavba na lodi ?dhow? po dubajském zálivu, spojená s ochutnávkou arabských specialit. Neméně vzrušující jsou výpravy za beduíny do pouště, spojené s pozorováním hvězd a možností přenocování v beduínských stanech. Další cesta pouští v terénních džípech, Desert Safari, vám odhalí neskutečné krásy písečných dun, které se na konci dne zabarví zapadajícím sluncem.

  Kulturní arabské tradice poznáte na výletech mimo velká města do menších vesniček, ve kterých lépe poznáte tradiční způsob života, různá řemesla a také přírodní zajímavosti. Z Dubaje se často vyráží do městečka Hatta, které leží na úpatí pohoří Hadžar, a jehož okolí je tvořeno překrásnou přírodou.. Původní podoba Hatti byla pečlivě zrekonstruována a vyhlášena národní památkou.

  Z Abu Dhabi se zase nabízí neméně zajímavý výlet do okolí Liwi, kde se mezi pouštními dunami nacházejí největší oázy historického významu, nebo se po dálnici lze vydat do 160 km vzdáleného univerzitního města Al ?-Ain, jehož název znamená pramen. Leží již na hranici s Ománem a díky dostatku vody má bohaté zelené porosty a palmové háje. Ke shlédnutí je zde mnoho významných historických památek. Ani nákupy a zábava zde nezůstávají pozadu. Skvělými typy na další zajímavé výlety jsou asi 15 km vzdálené jezero Ain al-Faidah, oáza Buriami, která se rozkládá až na území Ománu, nebo hora Jebel Hafit, kde byly nalezeny hrobky staré až 5 tis. let a zkameněliny z pravěkých dob.