Tunisko Tunisko

 • Možnosti cestování a dopravy

  Do Tuniska létá z Prahy letecká společnost Tunis Air a to hned do několika destinací (Djerba, Monastir, Tunis a Tabarka). Levnější jsou společnosti charterové, jejich letenky ovšem mohou být zamluveny pouze přes cestovní kanceláře a létají jen na Djerbu a do Monastiru.

  Do Tuniska lze rovněž přicestovat jachtou - Tunisko disponuje třemi velkými jachtovými přístavy a několika menšími. Protože je však v posledních letech tato možnost stále oblíbenější, je nutné informovat se o kapacitě volných míst s dostatečným předstihem.

  Vnitrostátní doprava mezi velkými městy je zprostředkovávána také letecky (pravidelné spojení z hlavního města Tunisu je s městy Tozeur a Sfax a s ostrovem Djerba) nebo lodí. Lodní spojení funguje mezi městem Sfax a ostrovy Kerkennah a také mezi pevninou a ostrovem Djerba, kde je převoz trajektem zajišťován dokonce každých 30 až 60 minut a pro pěší je zdarma.

  Dopravu mezi jednotlivými městy v Tunisku zajišťují dálkové autobusy, taxíky a vlaky. Železniční tratě vedou v délce celkem asi 2 000 km. Cestování vlakem je přibližně stejně nákladné jako využití autobusu.

  Městská doprava je zajišťována také zejména autobusy. Jízdenka na autobus státního podniku je sice levnější, cestování autobusem soukromé firmy je ale mnohem pohodlnější. Ve městech je také dostatek taxíků a jejich využití není drahé. Za zavazadla se platí zvláštní poplatek a mezi 21. a 5. hodinou se účtuje speciální, padesátiprocentní přirážka.

  V Tunisku existuje mnoho autopůjčoven. V ceně pronájmu není zahrnut benzín. Vůz si může pronajmout pouze řidič starší 21 let a zároveň musí být držitelem řidičského oprávnění nejméně 2 roky. Počet benzínových pump je dostatečný a jsou otevřené každý den v týdnu, některé mají i nepřetržitý provoz. Samoobslužný systém není v Tunisku zaveden, o natankování se postarají zaměstnanci čerpací stanice. Na dodržování mezinárodních dopravních předpisů dohlíží na silnicích policie a národní garda, která je rovněž ochotná poskytnout pomoc při poruše automobilu. Zvláštní ustanovení platí pro jízdu do pouště, která je možná pouze dostatečně vybaveným terénním vozidlem. Individuální cestu na Saharu je nutné předem nahlásit na stanici národní gardy i s předpokládanou trasou.