Tunisko Tunisko

 • Měna, ceny, nákupy

  Měnovou jednotkou v Tunisku je tuniský dinár (tD), který se dělí na 1000 millímů. Bankovky jsou v hodnotách 5, 10 a 20 dinárů. V hotelech a dobrých obchodech jsou přijímány běžné kreditní karty. Banky a hotely směňují euro ve stejném kurzu, není ale dovolen dovoz či vývoz tuniské měny. Před odletem ze země je na letišti možné opět směnit maximálně 10 tD, je však nutné předložit potvrzení o výměně.

  Nákupy a ceny

  Ceny za ubytování se liší podle sezóny, mezi nejnižší a nejvyšší může být cenový rozdíl až dvoutřetinový. Většina turistických oblastí je velmi dobře zásobena, problém může být v oblastech vzdálenějších. Nejlepší ovoce a zeleninu nabízejí přímo pěstitelské regiony. Výběr je zde také nejrozmanitější. Ve větších městech jsou nejrozšířenější banány a ananas. Obchodní řetězce Monoprix a Magasin Général mají zastoupení po celé zemi a kromě potravin jsou v nich k dostání také textilie a předměty pro domácnost. Ve městech jsou časté malé samoobsluhy s velmi širokým sortimentem zboží. Všechny základní potraviny v nich lze pořídit opravdu levně a jejich ceny jsou všude stejné.

  Obuv a textil lze v Tunisku zakoupit v poměrně vysoké kvalitě, ve velkých městech jsou i luxusní butiky. Byla by ale velká škoda nechat si ujít návštěvu některého z proslulých místních trhů. Nedoporučuje se sice kupovat zde dražší předměty, jako například šperky nebo koberce (ty je vhodnější vybírat v kontrolovaných státních obchodech), zážitek z tradičního tuniského, pestrými barvami hýřícího trhu, je ale naprosto jedinečný a pokud dokonce ovládáte umění smlouvání, jistě si přijdete na své. Jako suvenýr z nezapomenutelné dovolené si můžete přivézt některý z výrobků tradičních tuniských uměleckých řemesel. Vyhlášené jsou například překrásné hedvábné šátky, korálové náhrdelníky, ptačí klece, keramika, kožené pásky a kabelky, tepané předměty z mědi nebo bronzu, pokrývky, vonné esence v malých lahvičkách nebo různé druhy koření.

 • Orientační ceny

  Smlouvání je na tržištích téměř povinné

  Mléko (běžné), (1 litr) 10.06 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 3.20 Kč
  Rýže (bílá), (1kg) 19.72 Kč
  Vejce (normální) (12) 29.59 Kč
  Místní sýr (1kg) 204.72 Kč
  Kuřecí řízečky (1kg) 113.12 Kč
  Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 230.37 Kč
  Jablka (1kg) 36.99 Kč
  Banán (1kg) 51.49 Kč
  Pomeranče (1kg) 20.76 Kč
  Rajče (1kg) 14.66 Kč
  Brambory (1kg) 13.01 Kč
  Cibule (1kg) 11.31 Kč
  Hlávkový salát (1 hlava) 8.22 Kč