Tunisko Tunisko

  • Svátky a události

    V Tuniských městech jsou velmi oblíbené různé festivaly, kterých se (narozdíl od oslav náboženských svátků, které se nikde veřejně neprezentují) mohou zahraniční turisté zúčastnit.

    Obyvatelé Tuniska zastávají názor, že slavit se dá téměř vše, ať už jde o příchod jara, letní žně nebo rybářskou sezónu. Řada akcí se koná v prostorách krásných starobylých památek, což už samo o sobě zajistí nádhernou strhující atmosféru. Data konání těchto festivalů nejsou pevně stanovena a každoročně se mění. Termín je svázán pouze s určitým měsícem roku.

    V lednu probíhá ve městě Douz čtyřdenní festival tradičních tuniských her se závodem chrtů a velbloudů, v březnu se v Kerkennah oslavuje jedinečný festival chobotnic. V dubnu se koná kulturní festival lidových umění a tradic v Tataouine a festival květin, považovaný též za oslavu jara, ve městě Nabeul. V květnu pořádá Sfax festival lidové hudby a umění. Letní měsíce jsou pro konání festivalů jako stvořené a jejich množství je opravdu hojné. Mezinárodní festival symfonické a klasické hudby je spjat s městem El Jem, El Haouaria je dějištěm festivalu národopisného. Testour pořádá v červnu zajímavý festival andaluské hudby, Kelibia oblíbený festival amatérského filmu. Červenec oslavuje varietní představení festivalem Karaka v La Goulette a festivalem Bou Kornine ve městě Hammam-Lif. Rovněž v červenci se koná nezapomenutelný festival ,,Noci v Mahdii". Město Dougga pořádá festival divadelních představení v bývalém římském divadle. Humoristický festival se koná v Monastiru a středozemní festival písní ve městě Bizerta. Svátek moře a folkloru, zvaný také jako festival Sirén, oslavují ostrovy Kerkenna. Festival Aoussou ve městě Sousse je přehlídkou varietních představení v bývalém římském divadle. Koná se v rozmezí července a srpna, stejně jako mezinárodní festival různých představení v kulturním středisku v Kartágu. Obdobný festival pořádá také město Hammamet. V srpnu Djerba oslavuje folklor a improvizovaná představení festivalem Odyssea. Každé dva roky (vždy v říjnu) pořádá Kartágo věhlasný kinematografický festival arabského a afrického filmu. Listopad je pak měsícem, kdy se na ostrově Djerba koná festival loutkového divadla. V období měsíců listopadu a prosince je také pořádán mezinárodní saharský festival místních lidových umění a tradic (Douz) a mezinárodní festival oáz (Tozeur).