Antarktida Antarktida

Oficiální název: Antarktida
Hlavní město: Dawson
Státní zřízení: Unijní stát Spojených států Amerických
Náboženství: křesťanství, šamanismum, animismus, totemismus
Úřední jazyk: angličtina
Časový posun:

Lokality na Antarktidě

Antarktida - zájezdy od 41 380 Kč

O ANTARKTIDĚ

Antarktida se rozkládá kolem jižního pólu a s plochou 13,2 mil. km2 je třetím nejmenším kontinentem na Zemi. Do pevniny se hluboko zakusují Weddelovo a Rossovo moře. Takřka 99 % území kontinentu je pokryto pevninským ledovcem s objemem cca 25 mil. km3 vody, což je, pro představu, takřka 80 % světových zásob sladké vody. Nachází se zde mj. i činná sopka Mt. Erebus. Podle smlouvy z roku 1959 mohou státy využívat Antarktidu pouze pro mírové účely, některé další smlouvy (mj. z let 1980 a 1991) pak vymezují i podmínky ochrany životního prostředí Antarktidy. I na Antarktidu s jejím drsným chladným podnebím se pořádají turistické expedice.

Antarktida je posledním kontinentem naší planety, nezasažený lidskou činností. Nekonečné a pusté ledové pláně, teploty klesající pod minus osmdesát stupňů Celsia, kolonie tučňáků. Osamělé polární stanice, horské vrcholy a rachot odlamujícího se pobřežního ledu. Pára z nozder velryb, mohutní mroži na štěrkových plážích, hejna ryb. Poslední skutečná divočina na této planetě. Před Vámi zde stanula pouhá hrstka lidí.

Antarktida, jediné území světa bez hraničních kontrol, celníků, parlamentů a dalších civilizačních vymožeností. Planeta Země ve své panenské kráse.

Antarktida - zájezdy od 41 380 Kč

Nejnovější recenze Antarktida

Všechny recenze Antarktida