Arktida Arktida

Mapa -

Oficiální název:
Hlavní město:
Státní zřízení:
Náboženství:
Úřední jazyk:
Časový posun:

Lokality v Arktidě

Arktida - zájezdy od 174 990 Kč

Arktidu můžeme nazývat také "Zemí půlnočního slunce", jeji oficiální jméno vzniklo z řečtiny a znamená "medvěd", kvůli lokalizaci souhvězdí Malý medvěd a Velká medvědice.

Arktida se nachází na severním pólu na území států Norsko, Finsko, Rusko, USA, Kanada, Island, Grónsko (Dánsko), včetně Laponska.

Většinu její plochy zaujímá Severní ledový oceán, převážnou část roku zamrzlý nebo s plovoucími ledovými krami, které cirkulují kolem pólu. V současnosti má Arktida rozlohu cca 26 mil. km².

Původními obyvateli Arktidy jsou už po tisíciletí Inuité (v jejich řeči Lidé), označováni za Eskymáky. Kolem polárního kruhu na Aleutských ostrovech žijí Aleuté, Sámové (Laponci) obývají severní Skandinávii a ruský poloostrov Kola a Čukčové osídlili severovýchodní Sibiř, kde chovají stáda sobů. Polární Inuité, nejseverněji žijící lidé na světě, obývají zemi věčného ledu v Qaanaaqu v severozápadním Grónsku, necelých 1600 km od severního pólu.

V současné době je osídlení člověkem velice nízké, méně než 1 osoba na km². Osídlení je vázáno zejména na oblasti těžby nerostů, a to hlavně v Asii, kde se nacházejí i města s více než 100 000 obyvateli (Murmansk, Norilsk či Vorkuta). Celkové osídlení Arktidy čítá asi 10 mil. obyvatel.

Arktida - zájezdy od 174 990 Kč

Nejnovější recenze Arktida

Všechny recenze Arktida