Bangladéš Bangladéš

  • Zajímavá místa

    Hlavní město Dháka leží na řece Buriganga, jednom z ramen Brahmaputry, ve středu země. První osídlení se datuje do 1. tisíciletí našeho letopočtu, ale období největší slávy spadá do 17. století, kdy se Dháka stala sídlem guvernérů bengálské provincie. Ve starém městě se dochovaly muslimské památky, jako je pevnost Lal Bagh s mauzoleem Bibi Pari, karavanseraj Bara Katra, karavanseraj Chhota Katra, palác Ahsan-Manzil a náboženský památník Husayni Dalal. Nad střechy domků se tyčí přes 700 mešit. Nejznámější z nich je Bajt al-Mukarram. Ruch, pouliční obchod a neutuchající mumraj zažijete kolem přístaviště Sadarghat. Severně od starého města stojí Národní muzeum. Přestože je Dháka převážně muslimské město, najdete tu i svatostánky jiných náboženství. K nejkrásnějším místům v metropoli patří ulička Hindu Street.

    Historické město Bagerhat leží na soutoku řek Gangy a Brahmaputry. Bylo založeno Turky v 15. století s původním názvem Khalifatabad. Staré město figuruje na seznamu UNESCO. Raně islámské období připomínají cihlové mešity.

    Centrem politického, kulturního a náboženského dětí je od starověku Sonargaon. Mezi 13. a 17. stoletím byl hlavním městem Bengálska, dnešního Bangladéše. Jeho strategická poloha na soutoku 3 řek přitahovala vládce i obchodníky. V době svého rozkvětu se mu přezdívalo „Zlaté město“. Zašlou slávu dnes poznáte jen díky chátrajícím mešitám a domům bohatých kupců.

    Na jihovýchodě země na hranicích s Barmou leží město Cox Bazar s nádhernou písečnou pláží vyhledávanou zahraničními turisty. Rozmáhající se cestovní ruch sem přinesl nové hotely a zlepšení kvality služeb. Nedaleko Cox Bazar leží hraniční přechod Teknaf a buddhistický chrám Ramu Khyang.

    Na seznamu UNESCO figuruje klášter Somapuri Vihara ze 7. století. Ve 177 celách přebývali mniši oddávající se meditaci. Šlo o největší buddhistický klášter jižně od Himaláje. Stále jsou patrné obrysy budov, nádvoří s dominantními sloupy a reliéfy zdobící stěny. V malém muzeu uvidíte nálezy z archeologického výzkumu.

    Vstupní branou do Čitágáonských hor je největší město východního Bangladéše Chittagong. V Etnografickém muzeu mapujícím místní horské kmeny se dozvíte zajímavá fakta ze života buddhistických kmenů Tiperové, Marmové, Čakmové, Murungové a Khumiové bojujících za nezávislost. Kopce jsou porostlé pralesy a k jejich návštěvě potřebujete povolení z ministerstva vnitra v Dháce. Přímo v Chittagongu navštivte historické centrum Sadarghát, rybí trh, přístav, mešitu Šáhdžamá a britskou koloniální čtvrť.

    Panenskou přírodu můžete pozorovat v pralese Madhupur a v Národním parku Sundarbans s největším mangrovníkovým lesem na světě. Do spleti vodních kanálů, bažin, ostrůvků a náplav vás vezme výletní loď. Při troše štěstí uvidíte zástupce fauny a flóry, jako jsou bengálský tygr, opice, hadi, krokodýli, jeleni skvrnití a různé druhy ptáků. K návštěvě je potřeba povolení z lesního úřadu ve městě Khulna.