Benin Benin

Oficiální název: Beninská republika
Hlavní město: Porto Novo (cca 240 tis. obyv.)
Státní zřízení: prezidentská republika
Náboženství: křesťanství 43 %, islám 24 %, voodoo
Úřední jazyk: francouzština
Časový posun: GMT + 1 h

Lokality v Beninu

O BENINU


Beninská republika se nachází v Z Africe u břehu Guinejského zálivu. Na Z hraničí s Togem, na SZ s Burkinou Faso, na S s Nigerem a na V s Nigérií. Do roku 1975 byl Benin známý pod názvem Dahome. Nezávislost na Francii získal Benin 1. srpna 1960 a po období socialismu (léta 1974–1989) byly svobodné volby obnoveny roku 1991. Hlavním městem je Porto Novo, vláda však sídlí v největším městě - Cotonou.

Benin dnes patří k jedné z nejzajímavějších zemí, táhne se směrem od zálivu do vnitrozemí, na pobřeží se nacházejí mangrovníky a bažiny. Území je celkem ploché s průměrnou nadmořskou výškou 100 m n. m. Severně od pobřeží se krajina mění na úrodnou náhorní plošinu, která se změní v savanu a hory, nejvyšší bod (641 m n. m.) leží v pohoří Chaine de l´Atakora.

Na území státu se dodnes zachovaly původní kmenové zvyky a tradice, země je hlavní oblastí ve vyznávání voodoo, kdy tyto rituály a tance jsou v některých krajinách k vidění dodnes. Ve vesničkách se konají trhy plné originální ruční výroby, mimo obvyklý textil, keramiku či řezby zde můžete nalézt i sušené části rostlin a živočichů, které se používají v místní medicíně a náboženství. Za vidění stojí park Pendjari, rezervace divokých zvířat.

Benin je velmi chudá země s nízkou životní úrovní a zadlužeností. Příjmy jeho obyvatel pochází zejména z prodeje vypěstovaných surovin a rybolovu.

V zemi žije 42 etnických skupin obyvatel. Hlavními jsou Fon (39 %), Adja (30 %), Yoruba (11%) a Bariba (8,5 %). Etnická skupina Bariba pochází hlavně ze severních oblastí Nigérie. Již nepočetnými etniky jsou Mina, Dendi, Somba, Mahi, Aizo, Watchi, Goun, a také brazilští Kreolové, potomci dřívějších obchodníků s otroky. Prvními objeviteli pobřeží Beninu (1473) a prvními jeho kolonizátory byli totiž Portugalci. Trvale zde žije asi 5,5 tis. Evropanů, zejména Francouzů. Odhaduje se, že v Beninu se dlouhodobě zdržuje, často nelegálně (a zejména obchoduje) velké množství Nigerijců - v současné době asi půl milionu.

Beninci říkají, že jejich území má tvar „ruky se zaťatou pěsti čnící z Atlantického oceánu".

Nejnovější recenze Benin

Všechny recenze Benin