Poloniny dovolená

Národní park Poloniny se rozkládá na severovýchodě Slovenska, na hranicích s Polskem a Ukrajinou. Řídce navštěvované území o rozloze 29 805 ha je dokonalým obrazem divoké přírody v celé její kráse. Díky své jedinečnosti jsou části parku zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jak vypadá národní park?

Až 80% parku pokrývají husté smíšené lesy, jimiž vede celá řada dobře značených turistických turistických tras, protínajících nejzajímavější místa parku. Hřebeny Bukovských vrchů, zaniklé obce Smerekovice a Ruské, staré uherské obchodní cesty, poutní místo zjevení Panny Marie či vyhlídka na Riabej, ze které je úžasný panoramatický výhled do krajiny.

Na hranici 3 států

Na trojmezí Slovenska, Polska a Ukrajiny kraluje příroda. V divokých bukových pralesích je k vidění na 211 druhů ptáků, množství vzácných plazů, brouků, obojživelníků a při troše štěstí tu narazíte i na stopy rysa, losa, kočky divoké, vlka či medvěda.

Unikátní dřevěné kostelíky

Lidskou přítomnost tu připomínají tradiční rusínské dřevěné kostelíky a jednoduché turistické přístřešky. Zajímavým krajinným prvkem je vodní nádrž Starina. Stavba největší vodárenské nádrže ve střední Evropě zpečetila osud sedmi vesnic, ležících v údolí.

Pro zkušené milovníky

Poloniny potěší nejen zkušené turisty a milovníky divoké přírody. Za dokonale černou oblohou míří do hvězdárny na Kolonickém sedle i amatérští meteorologové. Hvězdná obloha na dosah ruky, dokonalé ticho, průzračně čistý vzduch, louky plné květin a lesní studánky ze kterých se dá pít. To je to pravé kouzlo Polonin v každém ročním období.

Poloniny počasí

Oblast Polonin se řadí k chladnějším a srážkově nejvýraznějším částem Slovenska. Vládne tu mírné kontinentální klima, vyznačujícími se deštivými léty a chladnými zimami. 

Teploty v jarních měsících se pohybují v rozmezí 7°C – 11°C. Největší souhrn srážek bývá obvykle v letních měsících (květen, červen, červenec), kdy je běžným jevem rychlé střídání slunečného počasí a dešťových přeháněk. 

Léto je krátké a poměrně chladné (průměrná denní teplota do 20°C). Oblačnost je častá ve vyšších polohách, nejmenší je v zimě a v časných ranních hodinách.

Podzim přichází obyčejně brzy a náhle, je velmi větrný, s nízkými teplotami. Zima bývá dlouhá a studená s bohatou sněhovou nadílkou.

Nejlepší doba pro dovolenou

 • Nejlepší
 • Dobrá
 • Nízká sezóna
 1. Leden
 2. Únor
 3. Březen
 4. Duben
 5. Květen
 6. Červen
 7. Červenec
 8. Srpen
 9. Září
 10. Říjen
 11. Listopad
 12. Prosinec

Cestovatelský magazín