Estonsko Estonsko

  • Jak trávit čas

    Estonsko je krásnou zemí, kterou stojí zato poznávat a objevovat ze všech úhlů. V první řadě byste určitě měli poznat zdejší města s krásně zachovalými středověkými centry, v čele s Tallinnem, Tartu nebo Narva. V Estonsku se nachází také mnoho hradů nebo malebných vesniček, z nichž dodnes dýchá atmosféra dob dřívějších – a jak Estonci rádi říkají, atmosféra „pravého Estonska“.

    Kromě architektonických skvostů ale rozhodně neopomeňte ani estonskou přírodu. Nachází se zde několik národních parků, ve kterých se můžete pokochat nádhernou krajinou, místy zdobenou bludnými kameny, hustými lesy, krásnými plážemi i pozoruhodnými živočichy. Za návštěvu stojí určitě národní park Soomaa, Karula, Vilsandi, Matsalu či Lahemaa. Při kochání krajinou se také nezapomeňte porozhlédnout po zdejším ptactvu. Estonsko je totiž právem považováno za ráj pozorovatelů ptactva. Můžete zde vidět až 380 druhů ptáků, mj. třeba šest druhů orlů nebo 8 z 9 evropských datlů.

    Kdo už bude mít klasické turistiky dost, nabízí se v Estonsku mnoho způsobů aktivnějšího vyžití. Po krajině můžete podnikat dlouhé túry, jezdit na kole, anebo ji obdivovat z koňského sedla. V Estonsku se také nachází šest golfových hřišť, proto i milovníci golfu si zde přijdou na své. Velmi oblíbené jsou také estonské řeky (především Võhandu, Ahja nebo Piusa) pro svou sjízdnost na kanoích, kajacích i raftech. Pokud chcete zažít něco jedinečného, určitě navštivte národní park Soomaa, kde se v letních měsících můžete projet v typické estonské kanoi zvanou haabjas, která je vyrobená z jediného kusu osikového dřeva. Na jihu Estonska zase můžete vyplout na historické lodi Peipsi Lodi, která po řece Emajögi doplouvá až na jezero Peipsi. V Estonsku se však nebudete nudit ani v zimě. Asi nejoblíbenějším místem pro zimní sporty je středisko Otepää, kde se nachází mnoho sjezdovek i běžkařských tratí. Ostatně právě běžkami je Otepää proslavená – pravidelně se zde totiž koná Světový pohár v klasickém lyžování.

    Až budete mít pocit, že jste v Estonsku dostatečně vyžili, neexistuje snad lepší zakončení dovolené, než v některých z mnoha lázní, kterými je země proslulá. Právě Estonsko se může pyšnit jedněmi z nejlepších lázní ve východní Evropě. Některé lázeňské komplexy se nacházejí na pobřeží Baltského moře, jiné zase ve vnitrozemí u horkých minerálních pramenů. Všechny z nich vám každopádně poskytnou maximální relaxaci a pohodlí, na které budete ještě dlouho vzpomínat.