Kamerun Kamerun

  • Zajímavá místa

    Velká města Kamerunu pulsují celodenním ruchem. V horských oblastech naopak nepotkáte živáčka a zaradujete se z klidu a souznění s okolní přírodou. První seznámení s Kamerunem často probíhá na letišti v Douala. Největší město Kamerunu je zároveň obchodní metropolí celého státu. Z přístavu probíhá veškerý export zboží do cizích krajin a čilý obchodní ruch poskytuje obživu více než dvěma milionům obyvatel. S koncentrací lidí roste i kriminalita, proto buďte opatrní v přecpaných ulicích a dopravních zácpách. Rozmanitý noční život neutuchá ani jeden den. V ulicích spatříte starou koloniální zástavbu i chudinské slamy.

    Hotely a turistický ruch se koncentrují v pobřežním resortu Limbe. Ulice lemují palmy a na náměstí každé ráno rozbalují své stánky trhovci. Britská a německá kolonizace je patrná z architektonických rysů starých budov. Pobřeží lemují dlouhé písčité pláže s temně hnědou barvou, pozůstatkem vulkanické činnosti. Proslavená botanická zahrada v Limbe spolu s Limbe Wildlife centre vám přiblíží faunu a flóru země a seznámí vás s ohroženými primáty.

    Malé přístavní městečko Kribi směle konkuruje Limbe svými plážemi a zázemím pro turisty. Nejkrásnější pláž Kamerunu Londji Beach se nachází právě v Kribi. Odtud vyrážejí výpravy do rezervace Campo nebo ke kaskádovitým vodopádům Chutes de la Lobé. Na kopci nad Kribi vystupuje koloniální katedrála a problikává maják.

    Hlavní město Yaoundé vyrostlo uprostřed zelených kopců ve vnitrozemí. Po celá staletí se zde stýkala africká a evropská kultura. Přes jeden milion obyvatel má své kořeny v různých koutech světa. Moderní budovy kontrastují s chudinskými chatrčemi. Ve čtvrti Melen se každou neděli dopoledne koná mše pod širým nebem, které se můžete zúčastnit.

    V západní oblasti Kamerunu leží městečko Bamenda, středisko anglofonní části země a Bamendské vysočiny skrývající dech beroucí přírodní scenérie. Vydejte se na výlet do okolních kopců a užasnete z horské krajiny plné kráterových jezírek a vodopádů.

    Milovníky vysokohorské turistiky vyzývá k výstupu nejvyšší hora západní Afriky. Mount Cameroon ční do výšky 4095 metrů nad mořem a výstup na vrchol trvá tři dny. Na jejím úpatí leží městečko Buea, kde se horolezecké výpravy připravují na dobrodružnou cestu. Zde můžete zažádat o povolení k výstupu v místní organizaci Mt. Cameroon Ecotourism Project. Nejlepší podmínky pro zdolání Mount Cameroon přicházejí mezi polovinou prosince a polovinou května. Svahy hory jsou porostlé deštným pralesem s vysokou biodiverzitou. Mezi zelení sem tam prostupuje černá vyhaslá láva.

    Skvělé podmínky pro pěší turistiku nabízí pohoří Bamenda. Pasteveckou krajinou vede 360 kilometrů stezek. Zavedou vás do hlubokých lesů, na rozlehlé louky a mezi terasovitá políčka. V přírodě se pasou stáda dobytka patřící kmenu Fulani. Královský palác kmenového vůdce uvidíte v městečku Bafut a v Akum si prohlédnete posvátné místo. Stav tras monitoruje turistická kancelář v Bamenda, s jejímiž pracovníky se před túrou poraďte o vhodném okruhu.

    Nejkrásnější národní park Kamerunu se jmenuje Waza. Žije zde přes 370 druhů ptáků, lvi, sloni, žirafy, antilopy, vodušky, paviáni, hroši a gepardi. Rozmanitou krajinou se můžete procházet po vlastní ose nebo s průvodcem. Další chráněnou krajinnou oblastí je rezervace Dja, kam vkročí jen vytrvalí cestovatelé. Odlehlý úsek pralesa je špatně přístupný a chybí veškeré vybavení. Na druhou stranu poskytuje panenská příroda domov 1500 druhům rostlin, 320 druhům ptáků a 100 druhům savců. Etnologové vyrážejí po stopách slavného kmene Pygmejů, jenž žije podle tradic svých předků a živí se pouze sběrem a lovem.