Lichtenštejnsko Lichtenštejnsko

Oficiální název: Knížectví Lichtenštejn
Hlavní město: Vaduz
Státní zřízení: konstituční monarchie
Náboženství: 87% představují katolíci (římští), 8% pak protestanté
Úřední jazyk: němčina
Časový posun: UTC + 1

Lokality v Lichtenštejnsku

Lichtenštejnsko - zájezdy od 3 490 Kč

Na svazích Alp leží jedna z nejmenších zemí Evropy – Lichtenštejnsko. Knížectví pojmenované jako jediné na světě po šlechtickém rodu je vklíněno mezi Švýcarsko a Rakousko. Rozkládá se na 160 km2 a žije zde něco málo přes 36 000 obyvatel. V Lichtenštejnsku se snoubí bohatství a luxus s láskou k přírodě a úžasnou horskou krajinou. Hlavním městem je Vaduz, ale největší středisko se jmenuje Schaan.

V zimním období přitahuje Lichtenštejnsko milovníky lyžování. Nejvyšší hora Grauspitz měří 2 599 metrů nad mořem. Za vstupní bránu do hor se považuje městečko Triesen, kde se na přelomu října a listopadu koná kulinářský festival Triesenberger Wochen. V nejoblíbenější lyžařské oblasti Malbun s 23 kilometry sjezdovek trénuje lichtenštejnská reprezentace. V jejím okolí se táhnou další desítky sjezdových a běžkařských tratí soustředěných do menších areálů. V létě objevují krásy alpské přírody příznivci vysokohorské turistiky. Značené trasy vedou na úpatí hor i přes zasněžené vrcholky. Objevíte snazší stezky pro rodiny s dětmi i náročné výstupy pro trénované borce. K populárním trasám patří 15 kilometrová spojnice měst Bendern a Schellenberg Eschnerberg Trail. Přináší krásné výhledy na Rýn a Alpy a prochází přes prehistorická osídlení. Další oblíbenou trasou je Prince´s Way Hike nedaleko masívu Tři sestry.

Lichtenštejnsko charakterizuje i bohatá historie a kultura. Hlavnímu městu Vaduz, kde sídlí panovník a důležité úřady, dominuje stejnojmenný hrad s kořeny ve 13. století. Vystupuje nad město a obklopují ho husté lesy. Brány knížecího příbytku se otevírají jen jednou ročně, a to 15.8. Pěší stezku k hradu lemují naučné tabule s důležitými dějinnými milníky země. Historickému centru Vaduzu vévodí radniční náměstí Städtle. Sem zamiřte za dobrým jídlem a pitím, za nákupem suvenýrů a za návštěvou Muzea moderního umění, Poštovního muzea nebo Muzea lyžování. Při dalších procházkách Vaduzem nezapomeňte navštívit novogotickou katedrálu svatého Florina z 19. století, domácí stánek fotbalového klubu FC Vaduz, romantickou ulici Mitteldorf a budovy parlamentu na březích Rýna.

Největší město Schaan založili již staří Římané. Dnes v něm sídlí světoznámé firmy, tahouni lichtenštejnské ekonomiky. Zmiňme například výrobce nářadí Hilti nebo dentistickou firmu Vivadent. Dějiny města poznáte na archeologických nalezištích, při prohlídce kostela svatého Vavřince a současné radnice.

V městečku Nendeln objevíte keramickou dílnu Schädler z 1. poloviny 19. století a umělecké kousky si zde můžete i zakoupit. Hrad Schellenberg z 13. století je považován za nejhezčí z 5 hradů v zemi a při jeho prohlídce si uděláte obrázek o tom, jak žili naši předkové ve středověku. Městu Balzers zase dominuje pevnost Gutenberg obklopená rozlehlými zahradami.

Lichtenštejnská kuchyně podléhá vlivům okolních zemí. Základem jídelníčku jsou sýry a mléčné výrobky, zelenina a maso. Smlsnete si na kaši z ovesných vloček Ribel, těstovinách s roztaveným sýrem Käsknöpfle, sušeném hovězím masu Bündnerfleisch, telecích plátkách ve smetanové omáčce Geschnetzltes Kalbfleisch, bramborových placičkách Rösti nebo kaštanovém nákypu.

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je cesta vlastním automobilem nebo autobusem. Nejbližší letiště leží v Curychu, odkud vede i pravidelná vlaková linka do Schaan. Ostatní města jsou propojena veřejnými autobusy se spolehlivým jízdním řádem. Cena za půjčení automobilu na den převyšuje 2 000 Kč.

Lichtenštejnsko - zájezdy od 3 490 Kč

Nejnovější recenze Lichtenštejnsko

Všechny recenze Lichtenštejnsko