Malawi Malawi

  • Místní kuchyně

    Mezi hlavní plodiny malawijské kuchyně patří kukuřice, ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a rybí maso. Místní specialita nsima je hustá kukuřičná kaše vyválená do kuliček, k nimž se přikusují pochutiny jako zelí, zelenina, omáčky a polévky. Občas se podává i kuřecí, hovězí nebo rybí maso. Na snídani se nsima sladí cukrem a ovocem. V restauracích nsimu ochutnáte zhruba za 3 dolary. Nenechte se překvapit, že se k jídlu používají výhradně vlastní ruce.

    Ve větších městech fungují veřejné jídelny. V menu si vyberete grilované kuře, hovězí steak, míchanou zeleninu, nebo rybu chambo. Jako přílohu dostanete rýži, smažené brambory či nsimu. Jídelny občas servírují anglickou snídani, tedy vejce, toast, máslo, marmeládu a čaj s mlékem. Všude na ulicích se připravují brambory sloužící jako malá svačina. Pouliční prodavači je celý den smaží na velkých pánvích a prodávají kolemjdoucím. Stánky s občerstvením nabízejí i smaženou kukuřici nebo arašídy.

    Kohoutková voda ve velkých městech Lilongwe, Blantyre, Zomba and Mzuzu je považována za zdravotně nezávadnou, ale opatrnosti neškodí. Vždy je bezpečnější vodu převařit. Balenou vodu koupíte ve většině obchodů. Oblíbený nealkoholický nápoj se jmenuje maheu a vyrábí se z kukuřice. Je podobný jogurtovému mléku a seženete ho s příchutí banánu, čokolády nebo pomeranče. Limonády Coca-cola se prodávají ve skleněných lahvích a jsou k sehnání v obchodech i ubytovacích zařízeních. V Blantyre se vyrábí pivo Carlsberg. Piva mezinárodních značek a tvrdý alkohol nabízejí bary a restaurace.

    Ve městech operuje síť supermarketů Peoples. V omezené nabídce produktů naleznete alespoň praktické potraviny, jako jsou těstoviny, kečup, fazole, tuňák v konzervě, arašídové máslo, toastový chléb a čokoláda. Na tržištích naopak nakoupíte čerstvou zeleninu a ovoce.