Maroko Maroko

 • Cestovní doklady

  Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR, dle informací Ministerstva zahraničních věcí a spolupráce Marockého království, vybaven cestovním pasem s platností nejméně 3 měsíce od data vstupu na marocké území.

 • Víza

  Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů.
  POZOR: Občané třetích zemí, se kterými nemá Maroko bezvízovou dohodu a kteří cestují s cestovním dokladem vydaným Českou republikou, vízum potřebují!
  Pokud je nutné pobyt z vážných důvodů prodloužit, je třeba se co nejdříve obrátit na policii
  v místě pobytu, která může platnost pobytu prodloužit maximálně o dalších 90 dnů.
  Při překročení 90 dnů pobytu může policie udělit pokutu, případně rozhodnout o vyhoštění, které může být spojené se zákazem vstupu na území Maroka. Upozorňujeme, že v této souvislosti jsou možnosti velvyslanectví velmi omezené, zvláště v případě svévolného nelegálního prodlužování pobytu v království.
  Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků
  s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu. V případě, že občan ČR hodlá v rámci pobytu do 90 dnů vykonávat na marockém území výdělečnou činnost, je povinen si obstarat od marockého ministerstva práce pracovní povolení.
  Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Vřele doporučujeme, i z důvodu naléhavého kontaktu s příslušnými občany, vyhýbat se individuálnímu ubytování, které tuto povinnost nesplňuje.
  Pro dlouhodobý pobyt v Maroku je nutné zažádat o povolení k pobytu na úřadovně "Sûreté nationale" v místě bydliště v Maroku.
  Při každém vstupu do Maroka a výstupu z Maroka každý cestovatel vyplňuje formulář, který se rozdává v letadle, na lodi, či je k dispozici před pasovou kontrolou. Je proto dobré mít sebou psací potřeby. Pohraniční orgány vždy nejvíce zajímá, zda jste vyplnili řádně a čitelně adresu, kde budete v Maroku pobývat. Někdy mohou požadovat také dokumenty dosvědčující místo pobytu. Je proto vhodné mít při ruce a nikoliv v kufru například rezervaci hotelu (nebo i elektronicky v mobilu). Pokud jako místo pobytu uvedete adresu na Západní Sahaře, je nutné se připravit na podrobnější rozhovor o důvodech Vaší cesty.
  Při vstupu do země (letiště, přístavy apod.) jsou marocké bezpečnostní orgány oprávněny vyžádat předložení uhrazeného a platného zpětného dopravního titulu (letenka, loděnka)
  a dále dostatečných finančních prostředků odpovídajících středně nákladnému pobytu v zemi.

 • Celní a devizové předpisy

  Bez příslušného povolení není povoleno dovážet jakýkoliv druh zbraní, celní kontroly jsou zvláště zaměřeny na přepravu drog. Rovněž platí přísný zákaz fauny a flóry. V případě valut není stanoven žádný limit. Je povoleno přivézt si sebou litr alkoholu, 200 cigaret.

  Vstupní podmínky - Pro ověření aktuálních podmínek pro vstup do země a návrat do ČR navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/maroko/cestovani/index.html)