Namibie Namibie

  • Možnosti cestování a dopravy

    Hlavním dopravním prostředkem do Namibie je letadlo. Mezinárodní letiště Hosea Kutako International Airport leží 45 minut jízdy od hlavního města Windhoek. Air Namibia pravidelně létá do Frankfurtu, Kapského města, Johannesburgu a Victoria Falls. South African Airways operují mezi Hosea Kutako a Jihoafrickou republikou. Soukromé lety po Namibii nabízí společnost Westwing, u které si můžete objednat cestu do konkrétní lokality nebo se připojit k charterovému letu.

    Pokud cestujete automobilem, přijedete jedním z 9 hraničních přechodů, ať už s Angolou, Botswanou, Jihoafrickou republikou nebo Zambií. Hlavní tahy, jako je transkalaharská dálnice a silnice první třídy, jsou asfaltové, ale méně významné cesty mívají nezpevněný povrch. Pronajměte si automobil s pohonem na všechna čtyři kola a na cesty si připravte velký obnos hotovosti. Benzinové pumpy zřídkakdy přijímají platební karty nebo šeky. Slušností je dát malé spropitné obsluze pumpy za natankování. Pokud uvidíte benzinku, využijte možnosti dotankovat nádrž, jelikož další pumpa může být vzdálená stovky kilometrů. V Namibii se jezdí po levé straně. V noci se dopravě raději vyhněte, abyste zamezili střetu s divokou zvěří. Namibijci obvykle jezdí velmi rychle a určují vzdálenosti mezi destinacemi dle své zkušenosti. Pokud navýšíte čas o třetinu, užijete si klidnou jízdu. Síť autopůjčoven v zemi funguje velmi dobře. Před podepsáním smlouvy s půjčovnou si v klidu projděte všechny body a poznámky. Mnohé z nich jsou nesmyslné a pro vás nevýhodné, proto trvejte na jejich změně nebo navštivte jinou půjčovnu.

    Pozemní hromadnou dopravu na krátké i dlouhé vzdálenosti zajišťují minibusy. Jízdní řády ani ukazatele na nádraží neuvidíte, proto se ptejte místních, kde se nachází stanoviště taxíků. Před cestou se ujistěte o cílové destinaci. Řidiči nemají ve zvyku obohacovat se na jízdném od turistů, ceny bývají stejné jako pro místní. Společnost TransNamib spojuje všechna důležitá místa klimatizovanými linkovými autobusy třídy Star Line s pohodlnými sedadly a automatem na občerstvení.

    TransNamib provozuje i železniční dopravu na linkách Windhoek-Otjiwarongo-Tsumeb, Windhoek-Gobabis, Windhoek-Swakopmund-Walvis Bay, Windhoek-Keetmanshoop, Walvis Bay-Swakopmund-Tsumeb. Vlak Desert Express míří do hlavních turistických destinací, jako jsou Walwis Bay, Národní park Etosha a Swakopmund.