Největší webový obchodník se zájezdy Invia je na prodej

Ročně se přes jeho portál prodají zájezdy za více než tři miliardy korun. Nyní je největší přeprodejce zájezdů v Česku, společnost Invia.cz, na prodej. MF DNES to potvrdily tři zdroje z českého investičního prostředí. Zástupci firmy námluvy s případnými kupci zatím komentovat nechtějí.

Významný obchod v cestovním ruchu podle informací redakce právě startuje. Prodejem Invia.cz byla podle zdrojů z trhu pověřena investiční banka Rothschild, která by měla oslovit případné zájemce.

„Už nějaký čas se o tom na trhu mluví, teď se to ale začíná realizovat. Nákup takové firmy dává smysl zejména zahraničním investičním fondům, ale také hráčům z oboru, třeba z Německa,“ myslí si nejmenovaný investiční bankéř.

Invia.cz je cestovní agentura, přes kterou prodávají své zájezdy prakticky všechny tuzemské cestovní kanceláře. Za rok 2014 firma dosáhla obratu 3,4 miliardy korun. Suma představuje hodnotu všech prodaných zájezdů, většinu z této sumy ale Invia jen přeposílá dál cestovkám. Firmě z toho zůstávají procenta ve formě provizí. V roce 2013 to dle zatím poslední zveřejněné výroční zprávy dělalo přes 300 milionů korun. Čistý zisk byl v témže roce přes 39 milionů korun.

Invii od roku 2008 ovládá polský investiční fond MCI. Ten dnes drží ve firmě přes 80 procent akcií. Významnější podíl si nadále drží také jeden ze zakladatelů projektu MojeDovolená.cz, na jehož základech Invia později vyrostla, a její současný šéf Michal Drozd.

Invia kromě Česka působí také na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku. Od svého vzniku v roce 2002 odbavila již přes milion klientů a kromě internetového obchodu má dnes také sto kamenných poboček po celém Česku.

Zástupci firmy prodej firmy komentovat nechtějí, ale v obecné rovině změnu majitele nevylučují. „Invia je majoritně vlastněná finančním investorem, jehož náplní práce je prodej a nákup firem, a proto lze s určitostí říci, že Invia majitele někdy změní,“ říká k tomu Michal Tůma, marketingový manažer firmy.

 

Celý článek: Největší webový obchodník se zájezdy Invia je na prodej

idnes.cz

Publikováno: 15.07.2015