Lyžařská dovolená 2017: V kurzu jsou velká střediska v italských Alpách a Dolomitech

Ideální lyžařské podmínky, které v letošní zimní sezóně v Evropě panují, se projevují vyšším zájmem turistů o lyžařské zájezdy. Z údajů cestovní agentury Invia přitom vyplývá, že za zimní dovolenou turisté neváhají cestovat delší vzdálenost a připlatit si. Populární jsou zejména italská lyžařská střediska, ty volí více než polovina turistů, kteří si pořizují lyžařské zájezdy u cestovních kanceláří.

Zatímco v tuzemsku vyrážejí Češi za zimními sporty nejčastěji na vlastní pěst, ti, kdo se rozhodli pro lyžařskou dovolenou v zahraničí, se často obracejí na cestovní kanceláře. Mezi nejvyhledávanější destinace těchto turistů pak v zimním období patří tradičně Itálie. Prodané zájezdy do této destinace tak i letos v zimě tvoří více než polovinu všech prodaných lyžařských zájezdů u cestovní agentury Invia. Nejvíce turistů volí pro svou dovolenou údolí Val di Fiemme, které je považováno za vstupní bránu do Dolomitů a je dopravně nejdostupnějším střediskem v této oblasti. Cesta autem z Prahy sem zabere zhruba 7 a půl hodiny, cena prodaného zájezdu do tohoto střediska pak letos v zimě činí u cestovní kanceláře Invia průměrně 6 788 korun na osobu.

Val di Fiemme je však populární i díky dobré návaznosti na další ski areály. „V rámci Dolomitů mají turisté možnost využít skipas Dolomiti Superski, s nímž mohou lyžovat hned ve 12 střediscích. Za zimními sporty se tak mohou vydat do střediska Cortina d’Ampezzo Tre Valli nebo Civetta, která se v letošní zimní sezóně těší zvýšené popularitě. Zájezdy do Civetty například volí téměř třikrát více turistů než vloni,“ řekl Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou v prodeji pobytů přes internet.

Mezi další oblíbené turistické cíle v Itálii patří lyžařská oblast Alta Valtellina rozléhající se na rozhraní Itálie, Švýcarska a Rakouska. Oblast, která zahrnuje jedny z nejnavštěvovanějších lyžařských středisek – Livigno a Bormio – letos prozatím volilo šestkrát více lyžařů než v loňské zimní sezóně. Populární je též rodinný lyžařský areál Paganella nacházející se v provincii Trentino nebo nedaleké Monte Bondone.

Také lyžaři cestující do Rakouska mají v letošní zimní sezóně zájem především o velká lyžařská střediska, jež nabízejí sjezdovky různých obtížností i množství vyžití pro rodiny s dětmi. Tradičně nejnavštěvovanější jsou lyžařské areály Dachstein West a Kaprun. Téměř pětkrát více turistů oproti loňsku volilo například třetí největší rakouské středisko Saalbach, které disponuje 270 km sjezdovek.

Ceny lyžařských zájezdů v zahraničí se oproti loňskému roku mírně zvýšily. „Průměrná cena prodaného zájezdu na osobu se v případě pěti nejpopulárnějších destinací v Itálii pohybuje okolo sedmi tisíc korun. Nejlevnější je dovolená ve Val di Fiemme, která vyjde průměrně na 6 788 korun na osobu. Pobyt v Livignu je pak v průměru o 1380 korun na osobu dražší,“ uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která má ve své nabídce desítky lyžařských zájezdů. Pobyty do Rakouska vyjdou české turisty často i o tisíce levněji. Kupříkladu cena prodaného zájezdu do lyžařského areálu Dachstein West činí 4 393 korunu na osobu. „Turisté musejí při pořizování lyžařských zájezdů samozřejmě počítat s výdaji za skipasy. Ty se pohybují v cenové relaci zhruba od 20 do 45 euro za den dle velikosti areálu a kvality nabízených služeb,“ dodal Michal Tůma.

Celý článek: Lyžařská dovolená 2017: V kurzu jsou velká střediska v italských Alpách a Dolomitech

zpravodajstvi24.cz

Publikováno: 23.02.2017