Tip na méně obvyklou dovolenou: Do Ománu konečně přímým letem a bez omezení

Zájem Čechů o cestu do Ománu byl na výrazném vzestupu, jenže pak přišla pandemie a země se na dlouhou dobu turistům uzavřela. Teď je ale zpět a dostupnější než dřív - na konci května země zrušila všechna omezení spojená s covidem teď se navíc nově přidávají přímé lety.

„Dosud se do Ománu z Prahy létalo s přestupem ve Spojených arabských Emirátech nebo přes Katar. Odteď je ale cesta rychlejší a jednodušší, Salam Air totiž zavádí přímé lety mezi Prahou a ománským Muscatem,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Češi tak mají další destinaci, kam mohou za teplem létat celoročně, a která navíc není daleko. To však zdaleka nejsou jediné výhody této arabské země.

Omán je jistota, ať už je váš cestovatelský vkus jakýkoli. Kdo chce odpočívat na pláži, čeká ho průzračné moře a bílé pláže, které se ani po týdnu neokoukají. Kdo je v duši cestovatel, bude obdivovat hory, poušť, skály, ale i zeleň, respektive datlové palmy na každém kroku, typická jezírka zvaná wádí, půvabnou arabskou kulturu a architekturu, skvělé jídlo už je jen příjemnou samozřejmostí pro každého. „Na pestrost této země jsou připraveny i cestovní kanceláře, a tak neprodáváme jen odpočinkové pobyty v resortu, ale i poznávací zájezdy,“ dodává Řezníčková.

Rychle se rozvíjející země

Muscat je výbornou základnou, pokud chcete odpočívat u moře, ale zároveň vyrážet na výlety. Během poznávací cesty se však dostanete i na jižní pobřeží, kde leží Salalah. Skvělou volbou je také pronajmout si auto (ideálně terénní, abyste mohli do hor i do pouště), klidně i s průvodcem, což vám například cestovní agentura Invia dokáže zajistit. Díky tomu můžete poznat z Ománu i za krátký čas co nejvíc. „Nejčastěji sem Češi létají na osm dní a vybírají si pětihvězdičkové all inclusive hotely. Takový typ zájezdu začíná zhruba na 24 tisících korun,“ doplňuje Řezníčková.

Už překrásné moderní letiště v Muscatu vám připomene, že se rozhodně nevydáváte do žádné zapomenuté arabské země. Na každém kroku je znát, jak rychle se Omán vyvíjí a že přestože je turisty zatím víceméně nedotčen, je připraven nabídnout ty nejlepší služby, luxusní hotely a špičkový servis. V Muscatu se pak rozhodně musíte zajít podívat do mešity sultána Kábuse, kterého milovala celá země a který na začátku roku 2020 zemřel. Byl to právě on, kdo se zasloužil o rychlý rozvoj státu.

Kouzlo místních pevností a hor

Během svých ománských cest jistě neminete mnoho místních pevností. Velmi krásná je pevnost Jabrin, nejznámější je Nizwa nebo majestátní Nakhl. Ve stejnojmenném městečku se ještě stavte u termálních pramenů, kde přímo v říčce žije ten typ ryb, za jejichž pedikúru v Evropě draze platíme. Na podobné pevnosti pak narazíte ještě několikrát, mají podobnou architekturu a všechny jsou uvnitř, narozdíl od českých hradů a zámků, příjemně prázdné. Sem tam je váza, knihy či nefunkční dělo, jinak nic. Stejně jako veškeré ománské budovy, vše má jedinou barvu, což je uklidňující balzám pro oči.

Návštěva dvou nebo tří pevností však bohatě stačí, jsou si totiž podobné, a tak se vám pak v paměti začnou slévat. Raději vyrazte do hor. Připravte se na prach a strmá stoupání, ale také jedny z nejúžasnějších výhledů, které jste kdy viděli.

Wádí a noc v poušti

„Omán je sice čím dál populárnější, ale přesto působí neuvěřitelně klidně. Alespoň zatím se z ničeho nedělá turistická atrakce. Jediný náznak pocítíte u wádí Bani Khalid. Je pravděpodobně ze všech nejkrásnější, ale také plné lidí. Už proto, že se tu dá koupat. Klidnější je wádí Arbayeen a jeho okolí. Vezměte si s sebou zásoby a udělejte si tu celodenní piknik. Cestou se ještě stavte u Bimah Sinkhole, což je veliký kráter s průzračnou tyrkysovou vodou. I tady si můžete zaplavat, případně zaskákat z okolních skal, hloubka je bezpečná. Jestli chcete na nenáročnou túru, skvělé je wádí Shab,“ doporučuje Andrea Řezníčková.

Nenechte si ujít ani pouštní oblast Wahiba Sands. Najdete tu perfektně vybavené kempy, kde můžete přenocovat a odvézt si tak zážitek na celý život. Poproste také průvodce, ať vás vezme na tradiční kávu a datle k beduínům, a nebojte se ani dobrodružné jízdy v dunách, třeba cestou na západ slunce. Jen počítejte s tím, že pokud sem vyrazíte v zimních měsících, může být v noci v poušti překvapivě celkem chladno.

Do Ománu se přesto jezdí po celý rok. Během horkého léta a monzunů totiž jinak suché skály především v oblasti Salalahu zezelenají, a tak země dostane zase úplně jinou tvář. Ať už ale vyrazíte kdykoli, určitě budete nadšení. Navzdory všem možným předsudkům je Omán klidná, bezpečná a přátelská země, která se od začátku září opět otevřela zahraničním turistům.

Publikováno: 11.07.2022