Uganda Uganda

  • Měna, ceny, nákupy

    Měnová jednotka Ugandy se jmenuje Ugandský šilink (UGX), ale přijímají se i americké dolary vydané po roce 2004. Peníze lze vyměnit v bankách i v soukromých směnárnách. Bankovní karty VISA akceotují někteří obchodníci. Kartami Mastercard v zemi platit nelze. Bankomaty naleznete v hlavním městě Kampala, na letišti v Entebbe a ve větších městech. V mezinárodních hotelích se vyskytlo několik případů neoprávněného použití bankovních karet, proto se doporučuje využívat hotovost.
    Ve srovnání s ostatními africkými zeměmi patří Uganda k levným destinacím, ale ceny prudce stoupají v okolí národních parků. Pokoj v ne příliš renomovaném hostelu seženete od 5 USD, luxusní hotely nabízejí pokoje za 50 USD. V národních parcích Královny Alžběty a Murchison Falls je možné kempovat za 5 USD. Kempy jsou nevybavené a prázdné, ale levnější ubytování neseženete. Za 24 hodinový pobyt v divočině zaplatíte 30 USD a dalších 30 USD za vjezd osobního automobilu. Za vstup do teritoria horských goril uhradíte poplatek 600 USD v sezóně a 450 USD mimo sezónu.
    Pouliční stánky s jídlem v Ugandě většinou neexistují. Pokud už uvidíte prodejce rychlého občerstvení, hygiena na stánku vás od nákupu oběda odradí. Suroviny snadno seženete v supermarketech. Oběd v levné restauraci vás vyjde na 15-25 000 ugandských šilinků. 0,5 l balené vody nebo malá coca cola stojí 1000 ugandských šilinků a pivo 3500 ugandských šilinků.
    Na tržištích nakoupíte vynikající čaj a kávu, které se vyváží do celého světa. K dalším oblíbeným suvenýrům patří vyřezávané sošky, batikované a tkané látky, výrobky z banánového listí a pletené košíky.

  • Orientační ceny

    Například za chleba dáte asi sedmnáct korun, za půllitr piva necelých čtyřicet korun, a za stolní vodu třicet Kč. Litr benzinu stojí zhruba sedmdvacet korun. Vlak z Kampaly do Torora stojí zhruba sedmdesát korun. Jízdenka na druhý vlak z Torora do Gulu (vlak jede 21 hodin) přijde zhruba na sto dvacet korun.