Velká Británie - Belfast Velká Británie

  • Popis

    Severní Irsko, jeden ze států Spojeného království, je spravováno z hlavního města Belfastu. Statut metropole dostal Belfast v roce 1021 po rozdělení Irska. Žije zde asi 310 000 obyvatel. O území rozlehlé 115 m2 se dělí dva kraje – Antrim a Down. Město obklopují zelené kopce, které inspirovaly Jonathana Swifta při psaní Gulliverovy cesty. Ideální umístění v zátoce Belfast Lough přispělo k rozvoji loďařského průmyslu. Na začátku 20. století dominovala společnost Harland a Wolf, spolustavitel nešťastného Titanicu, která zaměstnávala neuvěřitelných 35 000 dělníků.

    První stálí obyvatelé přišli do údolí v době bronzové a zanechali po sobě 5 000 let starou památku Giant´s Ring. V jejím okolí leží rozvaliny bývalých hradišť z doby železné. V 17. století kolonizovali oblast Angličané a přinesli s sebou technické vymoženosti. Proto se město stalo prvním irským průmyslovým centrem a zaměřilo se na loďařský a strojírenský obor. Druhá světová válka způsobila zkázu většiny života. Po náletu v Bitvě o Británii zmařily německé bombardéry tisíce životů a zničily velký počet budov. V 60. letech 20. století překonal Belfast finanční krizi a nyní se vyšvihl mezi města s vysokou úrovní života, ačkoliv stále čelí problémům s kriminalitou a náboženským nepokojům.

    Centrum Severního Irska každoročně navštěvují tisíce turistů. Díky spolupráci místní radnice se zahraničními partnery je město propagováno i v zámoří. Mezi nejpopulárnější kulturní svátky patří Belfastský filmový festival a Belfastský festival v Queen´s. Hudební složku zdatně zastupuje Ulsterský symfonický orchestr. I architektura má své památky. Moderní styl reprezentuje koncertní síň Waterfront Hall. Sir Charles Lanyon projektoval budovy z viktoriánské éry. K jeho nejpovedenějším dílům patří Lanyon Building v areálu Královské univerzity. I zmiňovaná stavba Titanicu vyžadovala speciální podmínky. V Belfastu vyrostl největší suchý dok světa obsluhovaný dvěma obřími jeřáby – Samsonem a Goliášem. Roku 1895 byla dokončena stavba Velké opery. V Belfastu sídlí vedení stanice BBC a televize UTV.

Nejnovější recenze Velká Británie - Belfast

Všechny recenze Velká Británie - Belfast