Velká Británie - Glasgow Velká Británie

  • Popis

    Glasgow, skotské město, je po Londýnu a Birminghamu třetím největším centrem Spojeného království. Statut města obdržel Glasgow v roce 1175. Leží v nejužším místě ostrova mezi zálivy Firth of Clyde a Firth of Forth. Městem se linou řeky Clyde a Kelvin. Domov zde našlo asi 620 000 obyvatel.

    První osada vyrostla na řece Clyde okolo roku 400. Muži se věnovali převážně rybolovu. Až později pronikli do tajů zemědělství a obchodu. V 6. století postavil Svatý Kentigerna první kostel na místě dnešní katedrály s původní skotskou výzdobou. Důležitý předěl v historii Glasgow tvoří založení univerzity v roce 1451. V 17. století rozkvétá město díky zámořskému obchodu s cukrem. Plachetnice vyplouvaly až do daleké Indie a Severní Ameriky. Následujících sto let vzrostl význam těžkého průmyslu. Do města přichází za prací mnoho italských, židovských a irských rodin. Budují se pro ně provizorní domy, zatímco bohatí obyvatelé staví honosné vily ve viktoriánském stylu. 20. století vzal do svých rukou světoznámý architekt Charles MacKintosh a podepsal se tak na modernizaci města.

    Bohatá historie Glasgow předznamenala dnešní multikulturní společnost. Ve městě se snoubí tradiční skotské zvyky s životem minoritních Irů, Arabů, Číňanů, Italů nebo Poláků. Dnes žijí obyvatelé v souladu, ale v minulosti propukaly války gangů a dominovala drogová kriminalita. V této době si místní policie umí s podobnými výtržníky poradit. Hudební stánek SECC, kulturní a kongresové centrum, vítá každoročně známá jména z oblasti pop music. Koncerty pod širým nebem se konají na Národním stadionu Hampden Park. Glasgow organizuje festivaly mezinárodního formátu. Do libozvučných melodií se zaposloucháte na festivalech Mezinárodní festival dudáckých kapel, Festival jazzu, Keltský festival. Filmová produkce se pravidelně prezentuje v rámci Glasgowského filmového festivalu a Glasgowského festivalu komedie. Muzea různých zaměření vystavují díla světového formátu. Navštivte Muzeum Sira Williama Burella, Muzeum fosilií, Galerii moderního umění, Muzeum dopravy nebo Martyr´s School, kde spatříte raná MacKintoshova díla. Fotbaloví fandové dobře znají místní kluby Celtic Glasgow a Glasgow Rangers, tradiční rivaly, jejichž zápasy patří k nejsledovanějším událostem v roce.

Nejnovější recenze Velká Británie - Glasgow

Všechny recenze Velká Británie - Glasgow