Zimbabwe Zimbabwe

 • Další upozornění

  Zimbabwe patří k bezpečnějším zemím Afriky, přesto je potřeba dávat pozor na veškeré cennosti. Na přelidněných místech dochází ke kapesním krádežím. Nenoste viditelně drahé šperky, nenechte ostatní nahlížet do vaší peněženky a rozhodně se nepohybujte v ulicích po setmění. Za zvláště nebezpečné jsou považovány chudinské čtvrti ve městech Harare a Bulawayo.

  V celé zemi je zakázáno fotografování strategických, vojenských a vládních objektů či osob v uniformě. Nezapomeňte, že k těmto místům patří i nádraží nebo letiště.

  Pokud vám to situace dovolí, dávejte obyvatelům poskytujícím služby alespoň malé spropitné. Vysokou mírou chudoby v Zimbabwe trpí většina rodin a každá mince zlepší jejich životní situaci.

  Ve volné přírodě se vyhněte kontaktu s jedovatými zvířaty. Pokud nenosíte dobré obutí a volné dlouhé kalhoty, hrozí nebezpečí bodnutí škorpionem a uštknutí hadem. Každé ráno vyklepejte své boty, abyste v nich nenašli nevítané hosty.

  Dvojí zatleskání v Zimbabwe nahrazuje slovíčko „děkuji“. Pokud máte volnou jen jednu ruku, poklepte dvakrát na hrudník. Za neslušné se považuje převzít věc oběma rukama nebo levou rukou. Veškeré podávání věcí musíte zvládnout pouze pravou rukou.
  Pokud si chcete s někým potřást rukou, podepřete pravou paži levou dlaní, abyste naznačili, jak vzácný pro vás kontakt je.
  Vyhněte se politickým diskuzím a komentování vládního systému v Zimbabwe. Špatná formulace může být považována za zločin a dostat vás rychle do problémů.