Andorra Andorra

Oficiální název: Andorrské knížectví (Principat d'Andorra)
Hlavní město: Andorra la Vella (asi 23 000 obyv.)
Státní zřízení: parlamentní diarchie
Náboženství: katolíci (86 %), ostatní /14 %)
Úřední jazyk: katalánština
Časový posun: UTC+1

Lokality v Andoře

Andorra - zájezdy od 13 490 Kč

Knížectví Andorra leží v hornaté krajině mezi Francií a Španělskem. Obklopují ho hřebeny Pyrenejí dosahující nadmořské výšky od 900 do 2 946 metrů. Mezi špičatými vrcholy a hlubokými údolími se třpytí tyrkysově modrá jezera. Na jaře rozkvétají louky plné horských květů a v okolí voní borovice černá. Kamenné domky a románské kostelíky ilustrují tvrdý život místních obyvatel. Většinu z 80 000 obyvatel tvoří Španělé a původní Andořané jsou ve své zemi menšinou. Na tvorbě HDP se podílí cestovní ruch, bankovnictví a v malé míře i zemědělství. V horách cinkají zvonečky pasoucích se ovcí, z jejichž mléka se vyrábějí výborné sýry. Andorra je známá jako daňový ráj, kde se neplatí téměř žádné přímé daně.

Hlavní město Andorra la Vella se stává cílem turistů mířících přes Andorru do Španělska. Leží na řece Gran Valira a patří k nejvýše položeným hlavním městům na světě. Malebné historické centrum projdete pěšky za pár desítek minut. Budova vlády nazvaná Cassa de la Vall pochází ze 16. století. Díky organizovaným prohlídkám spatříte její interiér se vstupní halou zdobenou nástěnnými malbami. Milovníky moderní architektury zaujme náměstí Placa del Poble na střeše administrativního komplexu. Z každého cípu města zpozorujete skleněnou pyramidu, která se stala symbolem největšího lázeňského komplexu v Evropě. V Centre Termolúdic Caldea si užijete spoustu zábavy ve vnitřních i venkovních bazénech, ve vířivkách, v sauně a na dalších vodních atrakcích. Se životem v horách se nejlépe seznámíte ve vesničkách Canillo, La Cortinada, El Serrat a Santa Coloma.

Při toulkách Andorrou se vydejte i za hranice hlavního města. Na seznamu světového dědictví UNESCO figuruje ledovcové údolí řeky Madriu. Další přírodní krásy objevíte v parcích Valles del Comapedrosa a Sorteny. Pyreneje křižují značené turistické stezky a cyklotrasy. Příkladem je slavná vysokohorská stezka GR11 vedoucí od Středozemního moře k Atlantiku. Epicentrem pěší turistiky je městečko Ordino v údolí Valira del Nord. Zastrčená jezera lákají sportovní rybáře. V zimě otevírají brány lyžařské resorty směle čelící evropské konkurenci. Jmenujme střediska Pas de la Casa, Grau Roig, Arcalis, Pal, Arinsal a Grandvalira s nádhernými 210 kilometry svahů.

Andorra - zájezdy od 13 490 Kč

Nejnovější recenze Andorra

Celkem: 5 Andorra je velmi krásná země, na procházky, pěší tůry či výlety do přírody ideální. Jinak tam moc co k vidění není. Nákupy za výhodné...

  • 5,5 Ubytování
  • 3 Strava
  • 6 Cena

Celkové shrnutí
Andorra je velmi krásná země, na procházky, pěší tůry či výlety do přírody ideální. Jinak tam moc co k vidění není. Nákupy za výhodné cenny byly supr. Lidé příjemní, jídlo mimo hotel perfektní. Na proudloužený víkend stačí, více dní není potřeba. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování vcelku slušné. Hezký hotel, pokoje normální, není to žádný luxus ale stačí to. Snídaně pro nás byly nic moc. Klasika šunka, sýr, marmelády, jeden druh cerealií, mleko dzus a pecivo.

Strava
Strava v hotelu ani ne standard. Zato mimo hotel ve vsech kavarnach, restauracich at uz velkych neno malych bylo jidlo perfektni i za hezke penize.

Monika Ryšavá, 13.05.2015, Datum pobytu: 7.5. - 10.5.2015
Oblast: Andorra Andorra, Hotel: Cosmos

Byla tato recenze užitečná? Ano (15) Ne (4)

Všechny recenze Andorra