Dánsko Dánsko

  • Zajímavá místa

    Místem, které byste při návštěvě Dánska rozhodně neměli vynechat, je nepochybně hlavní město Kodaň. Ne náhodou je město jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Dánsku – Kodaň má totiž opravdu co nabídnout. Milovníci architektury se mohou pokochat například palácovým komplexem Amalienborg, v němž již po staletí žije dánská královská rodina, dále zámky Christiansborg a Rosenborg či kostelem Vor frue Kirke (Matky Boží). Při toulkách po městě stojí za vidění také Radniční náměstí s Městskou radnicí anebo světoznámá socha Malé mořské víly nacházející se v přístavu. Zajímavým zážitkem bude jistě také návštěva čtvrti Christiania (nazývána též Svobodné město Christiania), která nemá ve světě obdoby. Jedná se samostatný správní celek, který vznikl v 70. letech minulého století pro stoupence hnutí hippies. Ti toužili po území, ve kterém budou platit vlastní zákony, měna i pravidla. Následné problémy spojené s rostoucí kriminalitou a narkomanií se již zklidnily a dnes je toto výjimečné území, které si svou autonomii drží dodnes, velmi pozoruhodným místem uprostřed Kodaně.

    Že Kodaň však není zdaleka jediným zajímavým místem v Dánsku, dokazuje například druhé největší dánské město Aarhus, v němž se nachází mj. krásný skanzen nabízející nezvyklou podívanou na starodávný dánský způsob života, anebo například muzeum umění Aros. Na vrcholku budovy muzea se rozprostírá 150 metrů dlouhý skleněný tunel, který díky různobarevným skleněným výplním vytváří pocit, jako byste se procházeli duhou. V Roskilde leží krásná katedrála s hroby dánských králů, v Lindholm Hoje se zase skrývají tisíce let staré vikinské hroby. Ve městě Helsingor se nachází zámek Kronborg, do nějž Shakespeare umístil děj své světoznámé hry Hamlet. Historie na vás zaručeně dýchne také v nejstarším dánském městě Ribe, jehož původ sahá až do 9. století.

    Za krásnou přírodou můžete zavítat například na ostrov Mons, kde se naskýtají překrásné scenérie bílých útesů, které již po staletí inspirují světové malíře. Za písečnými dunami si zase můžete zajet k městu Balvand a pokud se toužíte vykoupat ve dvou mořích současně, pak určitě zamiřte na nejsevernější mys Dánska Grenen, jenž pomyslnou přímkou tvoří hranici mezi Severním a Baltským mořem. Přestože nádherné Faerské ostrovy spadají pod dánské území, nacházejí se bohužel poněkud daleko – přesněji uprostřed moře mezi Norskem a Islandem. Kdo by však měl cestu „kolem“, rozhodně by si neměl nechat návštěvu těchto ostrovů s překrásnou přírodou ujít.