Egypt Egypt

 • Měna, ceny, nákupy

  1 egyptská libra (EGP), drobnou jednotkou jsou piastry (PT). 1 EGP = 100 PT. Do V hotelích a v některých "kamenných" obchodech lze platit bez problémů cestovními šeky a eurošeky a rovněž platebními kartami. To ale neplatí na tržištích ani na výletních lodích po Nilu, kde se platí výhradně hotovými penězi.

 • Orientační ceny

  V Egyptě se považuje za samozřejmost až povinnost o ceně smlouvat. Pokud tak neučiníte, nejenže za zboží zaplatíte přemrštěnou částku, ale ještě tím prodejce urazíte.

  Mléko (1 litr) - 20 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500 g) - 14 Kč
  Rýže (bílá), (1 kg) - 15 Kč
  Vejce (12 ks) - 25 Kč
  Místní sýr (1 kg) - 70 Kč
  Kuřecí maso (1 kg) - 100 Kč
  Jablka (1 kg) - 34 Kč
  Banán (1 kg) - 17 Kč
  Pomeranče (1 kg) - 11 Kč
  Rajčata (1 kg) - 9 Kč
  Brambory (1 kg) - 8 Kč
  Salát (1 hlavička) - 7 Kč
  Voda (láhev 1,5 litru) - 7 Kč
  Láhev vína (střední kategorie) - 209 Kč
  Domácí pivo (láhev 0,5 litru) - 36 Kč
  Dovezené pivo (láhev 0,33 litru) - 51 Kč
  Cigarety 20 balení (Marlboro) - 60 Kč

  Ceny v egyptských hotelích se odvíjejí v závislosti na jejich úrovni, tradici a kvalitě. Obvykle se uvádí, že pro evropský standard jsou přijatelné hotely od tří až čtyř hvězdiček nahoru. Ceny v těchto ubytovacích zařízeních se počínají pohybovat okolo 15-50 USD za noc a lůžko. V Káhiře se mohou v hotelích typu Hilton, Meridien, Sheraton atp. vyšplhat až na sumy obvyklé ve všech světových metropolích. Vedle tohoto ubytování lze však přebývat i v hotelích a turistických ubytovnách nižší cenové kategorie, v nichž se cena může pohybovat okolo 3-5 USD za noc a lůžko. Od cenové relace se však odvíjí úroveň služeb, které tato ubytovací zařízení poskytují. Podobně jako u hotelů se ceny v restauracních zařízeních liší v závislosti na jejich kvalitě. Obecně však lze říci, že ceny jídel v restauracích nedosahují cenové hladiny obvyklé ve světě. Turisté se nejčastěji stravují v husté síti bister a restaurací, kde cena jídla pro čtyři osoby nepřesáhne 25 USD.