Egypt Egypt

 • Měna, ceny, nákupy

  1 egyptská libra (EGP), drobnou jednotkou jsou piastry (PT). 1 EGP = 100 PT. Do V hotelích a v některých "kamenných" obchodech lze platit bez problémů cestovními šeky a eurošeky a rovněž platebními kartami. To ale neplatí na tržištích ani na výletních lodích po Nilu, kde se platí výhradně hotovými penězi.

 • Orientační ceny

  V Egyptě se považuje za samozřejmost až povinnost o ceně smlouvat. Pokud tak neučiníte, nejenže za zboží zaplatíte přemrštěnou částku, ale ještě tím prodejce urazíte.

  arabský chléb - 4,30 KČ (1 EGP)
  bílé pečivo - 22 KČ (5 EGP)
  mléko 1l - 22 KČ (5 EGP)
  máslo - 30 KČ (7 EPG)
  jogurt - 18 KČ (4 EGP)
  balená voda 1,5 l - 6,50 KČ (1,5 EGP)
  víno 1l - od 258 KČ (60 EGP)
  pivo - 26 KČ (6EGP)
  rychlé občerstvení - 86 KČ (20 EGP)

  Ceny v egyptských hotelích se odvíjejí v závislosti na jejich úrovni, tradici a kvalitě. Obvykle se uvádí, že pro evropský standard jsou přijatelné hotely od tří až čtyř hvězdiček nahoru. Ceny v těchto ubytovacích zařízeních se počínají pohybovat okolo 15-50 USD za noc a lůžko. V Káhiře se mohou v hotelích typu Hilton, Meridien, Sheraton atp. vyšplhat až na sumy obvyklé ve všech světových metropolích. Vedle tohoto ubytování lze však přebývat i v hotelích a turistických ubytovnách nižší cenové kategorie, v nichž se cena může pohybovat okolo 3-5 USD za noc a lůžko. Od cenové relace se však odvíjí úroveň služeb, které tato ubytovací zařízení poskytují. Podobně jako u hotelů se ceny v restauracních zařízeních liší v závislosti na jejich kvalitě. Obecně však lze říci, že ceny jídel v restauracích nedosahují cenové hladiny obvyklé ve světě. Turisté se nejčastěji stravují v husté síti bister a restaurací, kde cena jídla pro čtyři osoby nepřesáhne 25 USD.