Ghana Ghana

 • Možnosti cestování a dopravy

  Do Ghany se dostanete mnoha způsoby. Mezinárodní lety směřují na letiště Kotoka v Accře. U hlavního vchodu čekají taxíky na své zákazníky a za předem dohodnutou sazbu vás zavezou, kam budete potřebovat. Letištní hala je celkem malá a může se lehce naplnit před odletem vícero letů zaráz. Pravidelné linky směřují na letiště Kotoka z New Yorku, Londýna, Amsterodamu, Frankfurtu, Milána, Lagosu, Dubaje, Addis Abeby, Johannesburgu, Ria de Janeira, Istanbulu a Luandy. Domácí aerolinky Antrak air spojují města Accra, Kumasi, Sekondi a Tamale dvakrát až třikrát denně.

  Mezinárodní železniční spojení neexistuje, ale uvnitř země si cestu vlakem užijete z kulturního i praktického hlediska. Vlaky jezdí na tratích Accra-Nsawam, Accra-Tema a Accra-Kumasi. Během cesty narazíte na zajímavé lidi z Ghany i jiných států a poznáte obyvatele zblízka.

  Hraniční přechod s Togem je ve městě Aflao. Je otevřený pro osobní automobily a přímo na celnici si můžete vyřídit vízum, avšak za dvojnásobnou cenu. Nezapomeňte, že na hranicích nesmíte pořizovat žádné fotografie. Hraničním přechodem Elubo přijedete do Ghany z Cote d´Ivoire. Zdejší celníci velmi dbají na předpisy, proto kontrola zabere víc času. Cestování automobilem na území Ghany je oproti jiným africkým zemím jednoduché. Asfaltové silnice spojují větší města a na křižovatkách bývá dopravní značení. Méně významné cesty nemají pevný povrch a zdoláte je jen v automobilu s pohonem na všechny čtyři kola. Vozidla se zahraniční značkou nesmí vyjíždět mezi 6 večerní a 6 ranní. V noci se na silnicích mohou prohánět pouze domácí automobily.

  Státní přepravní společnost vysílá své autobusy na mezinárodní linky do Lagosu nebo Burkiny Faso. Na jízdní řády není spoleh, proto si předem vytipujte ubytování v blízkosti nádraží. Autobusy spojují i větší města uvnitř státu. Rezervujte si lístek dopředu. V den odjezdu už jsou autobusy vyprodané. Co se komfortu týče, můžete cestovat starým nevybaveným vozidlem, autobusem s klimatizací a expresní třídou. Za zavazadla se vybírá poplatek.

  Taxíky jezdí v každém větším městě. Vždy si dohodněte cenu předem. Řidiči navrhují ceny dvakrát až třikrát vyšší, proto se nebojte smlouvat. Přesnou adresu nesdělujte. Navigujte řidiče sami nebo zavolejte do hotelu a nechte recepčního diktovat taxíku cestu. Poslední možností jsou tzv. Tro-tro. Jedná se o staré 12 místné dodávky. Jejich taxa je asi 10% z ceny taxíku. Bývají přeplněné a nikdy neodjíždějí napůl obsazené.