Kanárské ostrovy Kanárské ostrovy

 • Možnosti cestování a dopravy

  Dopravní síť je rozložena mezi 8 letišť, 41 přístavů a místní komunikace.

  Z pražského ruzyňského letiště odlétá každý týden spoj s místem přistání Kanárské ostrovy. Celková doba letu je asi 4 hodiny a 30 minut. K cestě je nutný platný cestovní pas. Děti mohou být zapsány u rodičů.

  Nejoblíbenějším prostředkem vnitrostátní dopravy je rovněž letadlo. Ceny letenek se nepohybují vysoko a místní společnost Binter Canarias doporučuje rezervovat si cestu předem, hlavně v období svátků.
  Spojení mezi ostrovy je zajišťováno i lodní dopravou. Pravidelné linky odplouvají každodenně z větších přístavů na každém z ostrovů.

  Zelené autobusy s klimatizací, tzv. guaguas, vás pohodlně dopraví do zvoleného cíle. Zastávky jsou značeny červeno-modro-bílou cedulí s písmenem P, španělský ekvivalent pro zastávku je parada. Lístky jsou k dostání přímo u řidiče.

  Ceny taxíků si každá obec určuje sama. Ceník je k dispozici v autě po požádání nebo na nástupním místě. Za zavazadla řidič požaduje speciální příplatek. Taxi poznáte podle označení 123 na střeše vozu. Pokud svítí zeleně, je řidič volný.

  Turisté starší 21 let s platným řidičským průkazem mohou využít nabídky místních autopůjčoven. Ceny se liší podle typu a stáří vozidla. Vždy je nutné zeptat se na pojištění. Někdy není zahrnuto v ceně pronájmu automobilu. Komunikace jsou dobře udržovány, přesto je doporučeno jezdit opatrně především v horských serpentinách.

  Silniční předpisy se podobají evropským pravidlům dopravy. Maximální povolená rychlost na dálnici je 120 km/h, na běžné komunikaci 90 km/h a obcí se smí projíždět rychlostí 50 km/h. Hranice alkoholu v krvi nesmí překročit 0,3 promile. Při předjíždění v nepřehledných úsecích se doporučuje troubit, v noci pak upozornit druhého řidiče světelným signálem. Parkovací místa jsou značena modrou barvou a lístky se kupují v automatech přímo na parkovišti. Stání je zakázáno na žlutých pruzích.