Kanárské ostrovy Kanárské ostrovy

 • Svátky a události

  Španělsko je tradiční katolickou zemí, proto jsou státní svátky často spojeny s náboženstvím.

  Stejně jako v České republice ostrované slaví Ano nuevo. Pestré deště ohňostrojů zkrášlují oblohu a lidé se baví ve víru tance celou noc.

  Významným dnem je 7. leden, kdy ulicemi všech měst prochází pestrobarevné průvody. Slavnost tří králů je spojena s předáváním dárků rodině i známým a s pečením speciálního dortu ve tvaru velkého kola. Ten, kdo najde zlatou korunku, se stává králem celého dne. Nálezce fazole musí naneštěstí celý dort zaplatit.

  Klasickými velikonočními svátky jsou Zelený čtvrtek, Velký pátek a Velikonoční pondělí. Den otců přichází 20. března společně se svátkem svatého Josefa. První den v měsíci květnu ctí ostrované svátek práce.
  Státní výročí, Día de las Canarias ? Den Kanárských ostrovů, spadá na 30. května.

  Pohyblivý svátek Božího těla je charakteristický procesím v ulicích. Silnice zdobí koberce z barevného písku nebo ze sopečného popela a soli. Lidé zkrášlují své domy vlajkami, květinami a palmovými listy.

  Dalším katolickým svátkem je 15. srpna den Nanebevzetí Panny Marie neboli Asunción. 12. října ostrované vzpomínají na objevení Ameriky při Día de la hispanidad.Všichni svatí se uctívají 1.listopadu a 6.prosince země slaví Den Ústavy. Dva dny nato, 8.12., nastává Neposkvrněné početí Panny Marie. První a druhý svátek vánoční je 25. a 26. prosince.

  Kromě státních svátků má každý ostrov své specifické slavnosti. V únoru rozvíří atmosféru měst karnevalový rej. Začíná volbou královny karnevalu dva týdny před Popeleční středou. Lidé organizují umělecká představení a vše završuje obyčej z jižní Afriky. Je vystrojen pohřeb ohromné papírové sardince, kterou průvod uloží do hrobu.

  Na Tenerife jsou populární tzv. Romerías. Jedná se o lidové veselice na počest místních patronů. Za zmínku stojí i Aboriginal fiesta na Gran Canaria. V pevnosti Fortaleza de Ansite v Las Palmas je rekonstruována bitva mezi Španěly a původními obyvateli, která skončila připojením ostrova k území španělské koruny