Kazachstán Kazachstán

  • Jak trávit čas

    Kazachstán je zemí plnou kontrastů. Z Astany a Almaty se stávají mezinárodní centra, ale v dechberoucí přírodě stále uvidíte pastevce na koních a ohrožené zvířecí druhy. Právě kvůli přírodě míří do Kazachstánu horolezci z celého světa. Nejvyšší hora Chan Tengri v pohoří Ťan-šan měří 7010 metrů nad mořem. Na nejseverněji položenou sedmitisícovku se dá vylézt jen v několika přívětivých týdnech. Strmé stěny a vrchol pokrytý ledovci znesnadňuje výstup i těm nejzkušenějším. I pohoří Zailijský Alatau nabízí pěkné a především lépe přístupné čtyřtisícovky. Ač jsou místní hory oblíbené, začínající horolezci by neměli upadnout v pokušení a najít si snadnější tréninková místa.

    Vysokohorská turistika slibuje perfektní zážitky. V národních parcích Burabaj a Karakaly se ocitnete v panenské přírodě, kde žijí ohrožené druhy zvířat. V biosférické rezervaci Usťjurt můžete pozorovat vzácnou sajgu tatarskou. V kaňonu Čaryn zase spatříte na 1500 druhů rostlin. Horské hřbety přinášejí výhledy na zasněžené vrcholky Ťan-šanu a vás se zmocní kouzlo velehor. První hluboká údolí uvidíte už ze sjezdovek v areálech Tabagan a Šymbulak. Kroky milovníků historie vedou za památkami z 13. století ve městě Turkestán. Ještě dále do historie se vydáte v archeologické lokalitě Tamgaly, která sloužila v době bronzové jako nekropole a svatyně. Na skalách se vyjímá přes 5 000 petroglyfů zobrazujících lovce, pastevce i obětování zvířat. Tamgaly je zapsáno na seznamu UNESCO.

    Ke každé dovolené patří nakupování. Ke Kazachstánu zase Zelený trh v bývalém hlavním městě Almaty. Trh je rozdělen do sekcí podle typu zboží. Na jednom konci se prodává oblečení, na druhém čerstvé ovoce. Nechybí ani suvenýry, skvělé sušené plody a oříšky, stánky s občerstvením, místní alkoholické nápoje a služby, jako jsou holiči a kadeřníci. Moderní nákupní centra v Astaně připomínají evropské obchodní domy. Zábavu na celý den najdete v obchodním a zábavním centru Saryarka, v moderním Khan Shatyr s obchody, krytou pláží, dinoparkem a restauracemi, anebo v Mega Silk Way s mini ZOO.

    S dětmi se vydejte do Zoologické zahrady Almaty, na procházku do Botanické zahrady Almaty, do zábavního rodinného parku Family Park v Almaty, do akvaparku Almaty nebo za dobrodružstvím na sněhu v areálech Tabagan a Šymbulak.