Keňa Keňa

  • Flóra

    Keňský povrch země je téměř po celý rok suchý a vyprahlý, takže při cestách uvidíte sem tam nějaký suchý strom a malý trnitý keř. Naštěstí, v období dešťů, které nastává během jara v podzimu, se obloha Keni zatemní a začnou obrovské deště. Voda zaplní koryta řek a celé savany se jako zázrakem celé zazelenají. Jak už to ale koloběh života zařídil, vše zelené nakonec spasou býložravci.

    Nejtypičtější rostlinou Keni je obrovský Baobab. Tito velikáni si pamatují naši planetu již z doby před Kristem. Baobab může dorůst až třiceti metrů výšky a jedenácti metrů šířky. Baobab pochází z čeledi bavlníkovitých a nejčastěji se vykytuje na ostrově Madagaskar. Každý vyprahlý cestovatell chtěl na svých cestách potkat právě baobab. Proč? Baobab je totiž známý především tím, že se v jeho kmeni drží voda. Když má žízeň, dokáže do svého těla vpravit až 120 000 litrů vody! Spousta baobabů je ale poničená od slonů, kteří se k čiré tekutině snaží přes tlusté dřevo dostat. Stáří baobabů se odhaduje těžko, protože nemají letokruhy. Odborníci na floru říkají, že strom, jehož kmen má osm metrů v průměru, bude starý asi 3000 let.

    Na jihu Afriky jsou baobaby chráněné a na celém území se těší obrovské úctě. Možná i proto, že se dají velmi prakticky využít a zpracovat. Strom plodí velmi chutné a zdravé plody a při vhodné úpravě se dají použít i jako léky proti horečce. Semínka těchto plodů můžete jen tak chroupat nebo si z nich nechat vylisovat kvalitní olej. Listy a mladé výhonky se dají vařit jako náš oblíbený špenát, dřevo se zase používá k výrobě rohoží, provazů a papíru. Na svých cestách můžete baobab využít jako dočasný úkryt a příbytek, některé tlusté staré kmeny se využívají jako přírodní toalety.

    Akácie

    Akácie jsou symbolem keňské přírody. Poznáte je podle vyššího trnitého kmene, jeho vrcholek je zdoben listnatou čepičkou. Tento typický obrázek jste již jistě mnohokrát viděli na fotografiích, především západu slunce. Akácie mají jednu obrovskou zvláštnost. Jen málokterému hladovému krku se podaří povečeřet zrovna akácii. K obraně slouží akácii dlouhé ostré trny a zuřiví kamarádi mravenci, kteří v trnech přebývají. Když se k akácii přiblíží hladová tlama, mravenci se vrhnou na chudáka býložravce a pokoušou ho. Občas vystříknou také kyselinu mravenčí a býložravec tak dostane za vyučenou. Akácie se pak mravenečkům odmění v podobě sladkého nektaru z lístků.

    Na některých místech Keni se daří také deštným pralesům. V takovýchto místech můžete spatřit obrovské lesy palem, nádherné orchideje, a také banánovníky nebo kokosové palmy.