Libye Libye

 • Zajímavá místa

  Většina bezpečnostních organizací varuje před cestou do Libye. Politická stabilita v zemi neexistuje, sociální nepokoje jsou na denním pořádku a ozbrojené jednotky křižují ulice. Na druhou stranu Libye skrývá přírodní a historické unikáty, které stojí za to navštívit.

  Hlavnímu městu Libye Tripoli se přezdívá Bílá nevěsta Středomoří. Stěny budov září bílou barvou, nad město vystupují štíhlé medíny a dějiny libyjského národa přibližuje bohaté muzeum. Ve městě se striktně dodržuje zákaz alkoholu a pravidla ohledně oblékání. Nejvýznamnější mešita Karamanli stojí na Zeleném náměstí. Z nedaleké dominanty hradu Assai al Hamra se otevírá výhled na celý přístav a staré město. Obyvatelé Tripoli jsou přátelští, potrpí si na dobrou kuchyni a hosty rádi uvítají, pokud umí místní řeč a nehodnotí politickou situaci. Asi 120 kilometrů od Tripoli se rozkládají stará římská města Leptis Magna a Sabratha s pozůstatky chrámu bohyně Isis.

  Leptis Magna patří k nejzachovalejším římským památkám v zemi. Původní osídlení zbudovali Kartaginci. Římané využili polohu místa na obchodní stezce s olivovým olejem a obilím a založili honosné město s chrámy, lázněmi a paláci. Leptis Magna obklopují hory, proto bylo znovuobjeveno až ve 20. století. Z města vedou stezky na panenské pláže lemované olivovníky.

  Oáza Ghamades poskytuje úkryt karavanám putujícím přes poušť. Spletité uličky ochraňuje stín palmových listů, na malebných náměstích pokojně posedávají místní obyvatelé a berbeři vytváří krásné kousky ručně malované keramiky. V oáze leží několik měst: Jebel Nafusa, Nalut, Kadaw, Qasr al- Haj a Gharyan.

  Přírodní poklad Libye tvoří pohoří Acacus na jihu země. Neklidné pohraničí znemožňuje výlety do hor. O to lépe zůstávají zachovány prehistorické skalní malby a zvyky kmene Tuaregů. Centrem pohoří je městečko Ghat s pouštní architekturou a vyhlídkami na písečné duny. Uprostřed pouště objevíte další přírodní unikát – jezera Ubari. Několik jezer obklopuje rozpálený písek. Ačkoliv leží stovky kilometrů od moře, voda je slaná a zaplavete si jako v oceánu. Ve skrytých zákoutích jezer můžete kempovat. Nezapomeňte na dostatek pitné vody.