Papua Nová Guinea Papua Nová Guinea

  • Možnosti cestování a dopravy

    Letecká doprava na Papui Nové Guinei převažuje nad ostatními dopravními prostředky. Jediné mezinárodní letiště leží v Port Moresby a jmenuje se Jackson International Airport. Aerolinky Air Niugini zajišťují většinu spojů. Pravidelně létají do Cairns, Sydney, Brisbane v Austrálii, na Šalamounovy ostrovy, do Manily na Filipínách, do Tokia v Japonsku, do Singapuru, Kuala Lumpur a Hong Kongu. Společnost Airlines of Papua New Guinea obsluhuje pouze trasy do Cairns a Brisbane. Virgin Australia spojují Port Moresby a Brisbane čtyřikrát týdně. Letadlo představuje nejjednodušší dopravní prostředek i ve vnitrozemí. V 20. letech 20. století patřilo letiště v Lae k nejrušnějším uzlům na zemi. Těžba zlata sem přilákala spoustu dobrodruhů a přinesla i technologický pokrok. Právě zde poprvé v historii vzlétlo letadlo přepravující náklad, ne živé pasažéry. Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují společnosti Air Niugini a Airlines Papua New Guinea. Při přeletech nad krajinou si užijete úžasný výhled na ostrov z ptačí perspektivy, kvůli kterému se sem sjíždějí za prací piloti z Austrálie, Nového Zélandu nebo USA.

    Do země můžete přicestovat i po moři, ale jen ze Šalamounových ostrovů nebo z okolních ostrůvků. Do přístavů v Madangu, Lae a Port Moresby denně připlouvají trajekty z ostrůvků vzdálenějších od Guiney. Na organizované plavby pro turisty se zaměřují společnosti Coral Princess a Aurora Expeditions, které naleznete podél celého pobřeží. Riskantní cestování představují vratké loďky z banánových listů, které využívají místní. Cesta na rozbouřeném moři může být nepohodlná, ale plavbu ve vnitrozemí po větších řekách si užijete.

    Na severním pobřeží Papui se táhne dobrá silniční komunikace, po níž jezdí malé autobusy PMV (public motor vehicles). Autobusy staví na městských nádražích. Pokud plánujete urazit delší trasu, vydejte se na stanici už před rozbřeskem. Mezi dopravními společnostmi panuje boj o zákazníky.

    Před zaplacením cesty si ověřte stav pneumatik a chování řidiče. Autobusy neodjíždějí, dokud se zcela nezaplní pasažéry. Veřejnou dopravu na jihu ostrova zajišťují otevřené nákladní automobily, na jejichž korbách se hromadí cestující. Na cestách se často setkáte s odstavenými vozy s rozbitými pneumatikami nebo brzdovými destičkami. Ve větších městech byly otevřeny auto půjčovny, ale cena za pronájem vozu je dost vysoká a bez průvodce se ve spleti blátivých komunikací málokdy zorientujete.