Sv. Martin Sv. Martin

Oficiální název: Saint-Martin
Hlavní město: hlavním městem holandské části je Phillipsburg a hlavním městem francouzské části ostrova je Marigot
Státní zřízení: zámořské společenství (FR) a konstituční země (NL)
Náboženství:
Úřední jazyk: angličtina, francouzština, nizozemština
Časový posun: - 5 hodin

Lokality na ostrově Svatého Martina

Sv. Martin - zájezdy od 16 290 Kč

O OSTROVĚ SVATÉHO MARTINA


Ostrov patří do souostroví Malých Antil a má celkem 600 000 obyvatel a na mapě ho najdete na poloviční cestě mezi Guadeloupem a Porto Ricem. Od roku 1648 je rozdělen na dvě správní části: jižní holandskou – 34 km2 patřící do Nizozemských Antil, jejchž hlavním městem Willemstadt, ležící na 900km vzdáleném Curacau. A severní francouzskou – 53 km2, spadající správně pod 240 km vzdálený ostrov francouzský Guadeloupe.

Mezi oběma částmi ostrova neexistují celní ani jiné překážky. Francouzské správní středisko Marigot a holandské správní středisko Philipsbourg jsou od sebe vzdáleny pouze 10 km a obě města mají dobré přístavy. Dříve byl hlavním zdrojem příjmů obyvatelstva prodej a výroba soli odpařováním z mořské vody, v současnosti ostrov žije zejména z turistického ruchu.

Ostrov má velmi příjemné klima, protože tropická vedra jsou mírněna celoročně vanoucími pasáty. Teploty kolísají mezi 22 a 30 stupni celsia ve středu ostrova. Srážek je průměrně málo, vyjímkou jsou hornaté oblasti a tzv. vlhké období mezi zářím a listopadem, kdy se nebe může na chvíli zatáhnout a dají se očekávat krátké, vydatné přepršky. Nicméně neexistuje tu období dešťů v pravém slova smyslu.

329 000 obyvatel francouzské části mluví převážně francouzsky, setkáte se i s tzv „patois créole" – místním nářečím, což je směsice francouzštiny s řadou jiných jazyků.

Sv. Martin - zájezdy od 16 290 Kč

Nejnovější recenze Sv. Martin

Všechny recenze Sv. Martin