Tibet Tibet

  • Zajímavá místa

    Hlavní město Tibetské autonomní oblasti Lhasa dostalo přezdívku Město bohů. Žije v něm asi půl milionu obyvatel. Od roku 2006 sem vede vysokohorská železnice spojující Lhasu s 1142 km vzdáleným městem Golmud v provincii Qinghai v Číně. Zajímavostí je, že více než 80 % trasy vede v nadmořské výšce nad 4000 metrů. Symbolem Lhasy se stala Potála, bývalé sídlo dalajlamů. V paláci dnes sídlí muzeum a vystavuje například bohatě zdobené stúpy dalajlamů. Duchovním srdcem Tibetu je chrám Džokhang ze 7. století, cíl poutní cesty mnoha buddhistů. Ze střech chrámu se otevírá krásný výhled na Lhasu a Potálu. Okolo města vede poutní okruh Barkhor, kudy každý den prochází stovky mnichů s modlitebními mlýnky. Na severním okraji Lhasy najdete klášter Sera. Řadí se mezi 6 největších klášterů v Tibetu a kdysi pojmul až 10 000 mnichů. Zajímavostí je jeho kuchyně, ve které se pro všechny obyvatele vařilo.

    Asi 8 kilometrů od Lhasy stojí klášter Drepung. Býval nejbohatším svatostánkem v Tibetu a trvale ho obývalo až 10 000 mnichů. Byl rozdělen do 7 škol s různými specializacemi. Společně se studenti scházeli v ústřední síni. Dnes v klášteře žije pár set mnichů. Ostatní byli vypuzeni, když kláštery ztratily svůj politický vliv.

    V létě dalajlamové sídlili v paláci Norbulinka, neboli Parku klenotů. Budova má 13 pater a asi 1000 místností a dělí se na dvě části. V bílém paláci dalajlamové žili, měli své učebny a kanceláře. Červený palác sloužil k náboženským účelům. V roce 1959 za tibetského povstání uprchl dalajlama do Indie a objekt částečně vyhořel. Dnes se postupně rekonstruuje.

    Druhé největší město Tibetu Shigatse leží v nadmořské výšce 3900 metrů. Historické centrum ilustruje tibetskou architekturu a kulturu, ačkoliv ho stejně jako další města částečně pohltilo moderní čínské stavitelství v podobě betonových budov. V Shigatse stojí klášter Tašilhünpo z roku 1447, sídlo druhého nejvyššího duchovního země pančhenlamy. Nad město vystupuje znovu postavená pevnost Žikace. Původní památka podlehla ničení během tibetského povstání v roce 1959. Cestou k ní projdete po poutním okruhu kora s krásnými výhledy.

    Obchodní město Gjance patřilo k jedné z nejdůležitějších zastávek na stezce mezi Tibetem, Indií a Barmou. Proslulo výrobou koberců, které putovaly do světových paláců. Gjance si zachovalo historickou zástavbu v čele se stúpou Kumbum z roku 1440. Na staré město shlíží pevnost Gjance Dzong ze 14. století.

    Království Guge, nejvýše položené starověké království, bylo založeno na konci 9. století a trvalo 600 let. Památkou na jeho 16 představitelů se stal královský palác vytesaný do skály nad údolím řeky Satladž. Vede k němu jediná přístupová cesta tunelem vyhloubeným v úbočí hory. Součástí komplexu jsou Červená a Bílá svatyně se zbytky nástěnných maleb, soch, královských portrétů a výjevů života u dvora.

    Na hranicích Tibetu se nachází nejvyšší hora světa Mount Everest, tibetsky Čomolungma (Bohyně Matka vesmíru). Její úbočí pokrývá národní park Sagarmatha, který figuruje na seznamu UNESCO. Do základního tábora ve výšce 5200 metrů nad mořem přicházejí turisté za východem slunce. V jeho blízkosti ve výšce 4980 metrů nad mořem stojí nejvýše položený klášter světa Rongphu, kde se turisté mohou ubytovat. Méně zdatné návštěvníky odsud dopraví do základního tábora terénní automobil.

    Posvátná hora Kailáš (6714 m. n. m.) je cílem poutí buddhistů, hinduistů, bonistů a džinistů. Na jejím vrcholu prý sídlí jejich božstva a vykonávají odtud svou moc. Poutní okruh kora kolem hory měří 52 kilometrů a překonává průsmyk ve výšce 5 630 metrů. Výchozím místem je město Darchen, které samo o sobě nabízí velkolepé výhledy na hlavní hřeben Himalájí.

    V centrálním Tibetu se třpytí hladina 4 posvátných jezer Jamdok, La Co, Nam Co a Manasarovar. Poslední z nich obklopují zasněžené hory a jejich vrcholky se odráží v tyrkysově modré hladině. Hinduističtí poutníci v jezeře vykonávají očistnou koupel a ti buddhističtí ho obcházejí po 100 kilometrů dlouhém okruhu.