Zambia Zambia

Oficiální název: Zambijská republika
Hlavní město: Lusaka
Státní zřízení: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: 50 % – 75 % křesťané, 24 % – 49 % muslimové a hinduisti, 1 % přírodní náboženství
Úřední jazyk: angličtina
Časový posun: GTM + 2 h

Lokality v Zambii

Zambia - zájezdy od 112 554 Kč

O ZAMBII


Zambijská republika je vnitrozemský stát jižní Afriky. Leží okolo 14. stupňe jižní šírky a 30. stupňe východní délky. Se svojí rozlohou 752 614 km2 je asi patnáctkrát větší než Slovensko. Většina území státu je tvořená lehko zvlněnou náhorní plošinou ve výšce okolo 900 – 1 500 metrů nad mořem, která je na východě přelomená údolím řeky Luangwa.

Mezi typické zvířata Zambie patří slon africký, prase bradavičnaté, lev, žirafa, hyena skvrnitá nebo pes ušatý. Z volně žijících rostlín v Zambii rostou napríklad baobaby a opuncie. Nacházejí se tu světově významné ložiská mědi, zinku, kobaltu a olova. Ty se často musí těžit z hlubokých hlubinách dolů.

Mezi Zambijské zajímavosti patří známé Viktoriiny vodopády na řece Zambezi asi 8 km od města Livingstone na hranicích se Zimbabwe. Vodopády jsou 1 700 metrů dlouhé a necelých 100 metrů hluboké. Vstupné ze Zambijské strany je 10 USD (ze Zimbabwské 20 USD). Viktoriiny vodopády objevil 17. listopadu 1855 David Livingstone, který je pojmenoval na počest tehdejší britské panovnice. V domorodém jazyku se vodopády nazývají Mosi-oa-tunya, tj. Hromový dým.
Kromě Viktoriiných vodopádů jsou tady ještě vodopády Ngonye.

V Zambii je přes deset národních parků. Patří k nim například South Luangwa s jednou z nejpočetnejších populací slonů v Africe. Dále jsou v Zambii parky Kafue a Sioma Ngwez. Vůbec je příroda v Zambii považovaná za jednu z nejkrásnějších na světě – je možné tu obdivovat v divoké přírodě lvi, hrochy, bůvoly, zebry a žirafy. Patří jsem také část jezera Tanganika a několik dalších jezer.

Zambia - zájezdy od 112 554 Kč

Nejnovější recenze Zambia

Všechny recenze Zambia