Zambia Zambia

 • Zajímavá místa

  Zambie je úchvatná země plná zajímavých míst, která byste při cestách po Africe neměli vynechat. Krása národních parků a pěší safari, řeka Zambezi a Viktoriiny vodopády, jezera Tanganika a Kariba, hlavní město Lusaka, skalní malby v jeskyni Nsalu a památky na pobyt cestovatele Davida Livingstona tvoří jen malý výčet cestovatelských perel Zambie.

  V hlavním městě Lusaka žije přes milion obyvatel. Leží na náhorní plošině v nadmořské výšce 1300 metrů a její hlavní atrakcí jsou barevná tržiště pod širým nebem. U obchodníků na New City Market a Kambala Market seženete suvenýry od oděvů s africkými motivy po součástky k automobilům. Taxi vás proveze okolo prezidentského paláce, kde nemohou zastavovat žádné dopravní prostředky. Obrovský palác hlavy Zambie kontrastuje se slamem na okraji města. Zastavte se v Národním muzeu, tematickém parku Adventure city, botanické zahradě Munda Wanga Enviromental park nebo na dobrém jídle v jedné z vyhlášených restaurací. Večer si zpříjemněte v klubech Phoenix, Chez Ntemba nebo v karaoke barech.

  Druhé největší město Kitwe leží v srdci průmyslové oblasti zaměřené na zpracování mědi. Ložiska mědi objevená na začátku 20. století vedla ke vzniku dolů a vzkvétání regionu. Stěhovali se sem inženýři z různých zemí i se svými rodinami. Klesající cena mědi v 80. a 90. letech 20. století odlákala investory ze Zambie. Dnes byly otevřeny nové doly a ty staré renovovány. Historii průmyslu mapuje muzeum Copperbelt. Naštěstí krajina podporuje i rozvoj ekoturistiky. Světově známý útulek pro šimpanze Chimfunshi Wildlife Orphanage každoročně přiláká stovky malých i velkých diváků. V odpočinkové oblasti u řeky Kafue si zarybaříte, poplujete na loďkách, zahrajete golf nebo se vydáte pozorovat divoká zvířata.

  Město Livingstone pojmenované po legendě afrických objevných cest Davidu Livingstonovi se nachází jen 8 kilometrů od Viktoriiných vodopádů. Charakterizuje ho viktoriánská koloniální architektura s domy s plechovou střechou a dřevěnou verandou. Město vlastní unikátní sbírku Livingstoneových předmětů, kterou můžete vidět ve stejnojmenném muzeu. Viktoriiny vodopády, světové dědictví UNESCO, jsou součástí národního parku Mosi-oa-tunya. Voda padá do hloubky 107 metrů a hřmí nad krajinou. Maximální šířka činí 1,7 kilometru. V okolí vodopádů se lze ubytovat v hostelích i v luxusních bungalovech. Nenechte si ujít příležitost plavit se po řece Zambezi na kanoe nebo na raftu, skočit bungee jumping, projet se na horském kole nebo na koni či pohlédnout na vodopády z ptačí perspektivy z paluby helikoptéry. Ve vesnicích Mukuni a Maramba v národním parku se seznámíte s tradičním životem místních obyvatel.

  Mezi 19 národními parky Zambie dominuje Národní park Kafue rozkládající se na 22500 km2. Protékají jím řeky Kafue a Lunga. V pobřežním lese, na travnatých pláních, v záplavových bažinách a na ostrůvkách žijí lvi, levharti, sloni, buvoli, hroši, zebry, pakoně, ptáci a další stovky zvířat. Park je dobře dostupný letecky a nabízí mnoho variant ubytování, safari výletů a volnočasových aktivit.

  Národní park South Luangwa leží na březích řeky Luangwa, ke které se v období sucha stahují stáda zeber, pakoní, slonů, buvolů kaferských a antilop. V řece se vyskytují hroši a krokodýli. Dění na zemi pozorují z korun stromů paviáni a kočkodani. Endemitem parku je žirafa zambijská. Během nočního pozorování divočiny spatříte šelmy, jako jsou levharti, lvi a hyeny.

  Jezero Tanganika je nejdelší sladkovodní jezero na světě, které vyhledávají milovníci rybaření. Vyskytuje se zde obrovská tygří ryba s ostrými zuby, vážící až 50 kilogramů a dorůstající délky 1,5 metru. Na východě městečka Mpulungu na jižním konci jezera stojí nejstarší kostel v Zambii postavený v roce 1895.

  V jeskyni Nsalu v Národním parku Kasanka byly objeveny skalní malby spadající do období 12000 až 1000 let před naším letopočtem. Místo je přístupné veřejnosti.